Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra edukacji


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Kuczyńskiego, złożone podczas 19. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, 1998.09.07

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

podczas 19 posiedzenia Senatu, w dniu 6 sierpnia br. Pan Senator Józef Kuczyński wygłosił oświadczenie, w którym wyraził swoje zaniepokojenie zmianą dokonaną na stanowisku kuratora oświaty w województwie elbląskim wobec zmian w podziale administracyjnym kraju i reformy systemu oświaty. Zaapelował o zakazanie powoływania nowych kuratorów w województwach podlegających likwidacji.

Pan Senator uogólnia jeden konkretny przypadek przewidując z góry, że podobne okoliczności nastąpią w innych województwach. Na pewno ważne jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania oświaty w okresie przejściowym, do czasu wejścia w życie ustawy reformującej administrację publiczną. Jednak zaniechanie powoływania kuratorów, jeśli wymaga tego sytuacja w oświacie w konkretnych województwach, mogłoby zdezorganizować pracę kuratoriów i utrudnić przygotowanie do szybkiego wdrożenia reform w zakresie organizacji i administracji nadzorującej oświatę.

Jednocześnie pragnę poinformować Pana Senatora, że nie posiadam kompetencji w zakresie powoływania i odwoływania kuratorów oświaty, ponieważ jak stanowi art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) wojewoda czyni to w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.

Niezależnie od tego stoję na stanowisku, że odmawianie obecnie województwom, które od przyszłego roku podlegają likwidacji, możliwości wykonywania zadań zapisanych we wciąż obowiązujących aktach prawnych: ww. ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz zarządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 1996 r. w sprawie regulaminu konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i trybu pracy komisji konkursowej (M.P. z 1997 r. Nr 28, poz. 259) kłóciłoby się z ideą praworządności, którą wszyscy, także jak mniemam Pan Senator, staramy się urzeczywistnić w Rzeczypospolitej Polskiej.

Z poważaniem

Janusz Tomaszewski

* * *

Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłożył stanowisko w związku z oświadczeniem senator Jadwigi Stokarskiej, wygłoszonym podczas 19. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, 1998.09.09

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

w nawiązaniu do oświadczenia p. Senator Jadwigi Stokarskiej wygłoszonego podczas 19 posiedzenia Senatu RP w dniu 6 sierpnia 1998 r. przedkładam poniższe stanowisko.

Przestrzegając konstytucyjnej zasady autonomii i niezależności Kościoła i Państwa każdego w swoim zakresie oraz postanowień Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską zapewniających Kościołowi Katolickiemu wolność sprawowania i organizowania kultu organy państwowe nie podejmują żadnych działań mogących godzić w tę wolność a w szczególności polegających na usuwaniu krzyży z miejsc kultu.

Głęboki niepokój władz państwowych budzi natomiast sytuacja jaka wytworzyła się na terenie tzw. żwirowiska przy murze hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu, na którym stoi krzyż z ołtarza, przy którym papież Jan Paweł II odprawił w 1979 r. mszę św. w obozie.

Trwające na terenie żwirowiska demonstracje naruszają powagę miejsca i grożą eskalacją niepokojów społecznych.

Rząd (vide: konferencja prasowa rzecznika rządu J. Sellina w dniu 18 sierpnia br.) wyraził stanowisko, że krzyż papieski powinien pozostać na miejscu.

Podejmowane przez właściwe organa rządowe działania mające na celu unormowanie sytuacji na żwirowisku są na bieżąco konsultowane z Episkopatem Polski, zgodnie z istotą stosunków państwowo-kościelnych opartych na zasadzie współdziałania dla dobra wspólnego.

Z poważaniem

Janusz Tomaszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra edukacji