Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67):
Warszawa, 14 września 2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego na 62. posiedzeniu Senatu w dniu 20 lipca 2000 r., w sprawie ustalenia listy usług gwarantowanych w ramach ubezpieczenia, z upoważnienia Prezes Rady Ministrów, pozwalam sobie przedstawić następujące wyjaśnienia.
Od wielu lat trwają prace nad stworzeniem tzw. "koszyka świadczeń". Jednakże przygotowanie takiego opracowania wymaga ścisłej współpracy i zaangażowania wielu specjalistów w różnych dziedzinach medycyny. Natomiast jedną z przeszkód jest trudność w określeniu zakresu oraz rodzaju, czyli tak zwanej "listy pozytywnej" świadczeń zapewnionych ubezpieczonemu, bowiem zawsze może się zdarzyć, że zostaną pominięte świadczenia niezbędne. Od paru lat prace koncentrują się na określeniu tak zwanej "listy negatywnej", czyli wykazu świadczeń, których finansowania - poprzednio system budżetowy, a obecnie system ubezpieczeniowy - nie zapewnia pacjentowi. W takim przypadku istniałaby możliwość ubezpieczenia się dodatkowego. Niestety zdania polityków, menadżerów i przedstawicieli różnych środowisk medycznych, co do zakresu i rodzaju tych świadczeń są rozbieżne. Niemniej jednak prace trwają. Jednym z elementów jest określenie standardów udzielania świadczeń zdrowotnych.
Jasne i szczegółowe sformułowanie zasad świadczenia usług zdrowotnych pozwala na ich kompleksowe zabezpieczenie. Ułatwia również współpracę pomiędzy kasami chorych a świadczeniodawcami.
Mając powyższe na uwadze, już w 1999 roku rozpoczął się pierwszy etap prac nad przygotowaniem standardów usług medycznych. W tym celu w Ministerstwie Zdrowia powołane zostały Grupy Robocze, w których prowadzone były prace na temat tzw. "standardów i procedur". Stworzone zostały dwie grupy zagadnieniowe:
- Grupa I. Standardy świadczenia usług zdrowotnych nabywanych przez Kasy Chorych, które opisywane będą poprzez określone parametry.
- Grupa II. Standardy (wytyczne) postępowania medycznego.
W przygotowaniu powyższych standardów uczestniczyli przedstawiciele: ochrony zdrowia, izby lekarskiej i izby pielęgniarskiej, związków zawodowych w opiece zdrowotnej, nadzoru specjalistycznego (Specjaliści Krajowi w poszczególnych dziedzinach medycyny), kas chorych, środowisk zarządzających zakładami opieki zdrowotnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Prace rozpoczęto od opracowania standardów świadczeń zdrowotnych, w których określono między innymi:
- jakie kwalifikacje powinni mieć pracownicy jednostek opieki zdrowotnej, aby wykonywać świadczenia danego typu na rzecz ubezpieczonych,
- wyposażenie w aparaturę medyczną lub dostęp do niezbędnego sprzętu,
- warunki lokalowe,
- jakie schorzenia są leczone przez poszczególne jednostki opieki zdro
wotnej,- jakie procedury zobowiązani są wykonywać świadczeniodawcy w ramach kontraktów na dane świadczenia,
- natomiast w przypadku niektórych procedur dodatkowo określono minimalne wymagane doświadczenie w wykonywaniu tych procedur.
W wyniku prowadzonych prac uzyskano materiał, który jest próbą ustalenia zasad świadczenia usług zdrowotnych w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również próbą znalezienia takich zobowiązań, które umożliwią zapewnienie pacjentowi kompleksowego świadczenia zdrowotnego.
Przygotowując standardy usług medycznych, przyjęto podstawowe założenie - standard medyczny w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest to opis produktu, za który zapłaci kasa chorych. W tym celu, już w trakcie prac, opracowania przekazywane były na bieżąco do kas chorych. Natomiast kasy chorych wykorzystywały przedmiotowe materiały do opracowania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia konkursu ofert na 2000 r. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, iż materiał przygotowany przez Minist
erstwo Zdrowia jest materiałem wspomagającym dla kas chorych. Kasy chorych mają możliwość jego modyfikacji i dostosowania do wymogów i potrzeb lokalnych.Jednocześnie uprzejmie informuję, iż prace nad tworzeniem i aktualizowaniem standardów świadczenia usług medycznych będą w dalszym ciągu prowadzone.
Odnosząc się do uwagi Pana Posła dotyczącej "wysokości składki na ochronę zdrowia", pragnę wyjaśnić, iż zgodnie z ustawą z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.) Rada Ministrów przedstawi Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej wnioski dotyczące wysokości składki, co nastąpi łącznie z projektem budżetu państwa.
Z wyrazami szacunku
Franciszka Cegielska