Minister - Członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniew Kruszewskiego, złożonym na 52. posiedzeniu
Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):Warszawa, dnia 25 kwietnia 2000 r.
Szanowny Pan
Zbigniew Kruszewski
Senator RP
Panie Senatorze,
W nawiązaniu do Pańskiego oświadczenia podczas posiedzenia Senatu 16 marca br. informuję, że:
1.Ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych wskazuje w art. 1 ust. 2, że jej przepisy mają zastosowanie do " 1) organów władzy publicznej, w szczególności: .... e) sądów i trybunałów".
2.Powyższa ustawa w art. 14 wskazuje służby ochrony państwa jako właściwe do prowadzenia postępowania sprawdzającego wg. zasad określonych w ustawie.
3.Art. 29 wskazuje odpowiedni zakres kompetencji dla UOP.
4.Art. 37 i 38 wskazuje na obowiązek wypełnienia "Ankiety bezpieczeństwa osobowego", której wzór jest załącznikiem nr 2 do tej u
stawy.Panie Senatorze,
W świetle powyższych informacji oraz przeświadczony, iż Senat mocą swojej decyzji miał znaczący wpływ na uchwalenie ustawy o ochronie informacji niejawnych, wyrażam zdziwienie, że Senator RP wykonywanie znanej sobie ustawy nazywa próbą przejęcia kontroli nad konstytucyjnym organem władzy.
Postępowanie Urzędu Ochrony Państwa jest wykonywaniem ustawy, a to trudno nazwać łamaniem Konstytucji.
Uważam, że Pan Senator mógłby powstrzymać się od wyrażania oburzenia wobec wykonywania przez organ administracji przepisów ustawy i powierzonych sobie w niej obowiązków, ponieważ tylko sytuacja odwrotna zasługiwałaby w moim przekonaniu na negatywną ocenę.
Janusz Pałubicki