Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Kowalskiego, złożone na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 25 stycznia 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 20 grudnia 2000 r. (sygn. AG/043/473/2000/IV), przesyłające oświadczenie Senatora RP Pana Witolda Kowalskiego, złożone w dniu 14 grudnia 2000 r., podczas 71 posiedzenia Senatu, w sprawie pielgrzymki na Ukrainę Papieża Jana Pawła II, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów oraz w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, uprzejmie informuję, iż podmiotem właściwym do organizacji spotkania rodaków z Ojcem Świętym są odpowiednie władze Kościoła Katolickiego.

Działania administracji rządowej, związane z organizacją spotkania z Ojcem Świętym na Ukrainie, powinny być podjęte w następstwie inicjatywy władz kościelnych, dotyczącej w szczególności określenia skali i programu ww. pielgrzymki. Dopiero wówczas będzie można poczynić stosowne, rządowo-kościelne ustalenia w przedmiocie zadań administracji rządowej.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Departament Konsularny MSZ i podległe mu służby konsularne na terytorium Ukrainy, aktywnie włączą się - wzorem innych pielgrzymek - w proces sprawnego organizowania opieki konsularnej nad pielgrzymkami zarówno z kraju, jak i Polakami - pielgrzymami zamieszkałymi poza granicami Polski, którzy udadzą się na Ukrainę na spotkanie z Ojcem Świętym. Istotnym jest, aby polscy organizatorzy pielgrzymki pozostawali w stałym kontakcie z MSZ, a za jego pośrednictwem z władzami Ukrainy i konsulatami, co pozwoli na sprawne rozwiązywanie ewentualnych problemów, a także wyprzedzające sygnalizowanie ich stronie ukraińskiej.

Pragnę poinformować, iż stopień zaangażowania Policji w przewidywane przedsięwzięcie będzie uzależniony od liczebności wyjazdów planowanych przez władze kościelne lub inicjowanych przez niezależne stowarzyszenia, względnie podmioty komercyjne, takie jak biura. Zakładanym celem działań policyjnych byłoby zapewnienie bezpiecznego i bezkolizyjnego transferowania grup pielgrzymów na szlakach południowo-wschodniej Polski, od i do granicy z Ukrainą.

Straż Graniczna - tak jak miało to miejsce w przypadku wszystkich pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do państw sąsiednich - dołoży wszelkich starań, aby pielgrzymi udający się na spotkanie z Papieżem na Ukrainę mogli sprawnie przekraczać polską granicę państwową. Ponadto, formacja ta będzie uczestniczyć, w uzgodnieniu ze służbami granicznymi Ukrainy, w działaniach ukierunkowanych na zabezpieczenie bezpieczeństwa Ojcu Świętemu, poprzez stosowanie odpowiednich form kontroli granicznej.

Zgodnie z informacją uzyskaną w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, KG PSP poinformuje środowisko pożarnicze o pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę. Natomiast z chwilą otrzymania szczegółowego programu pielgrzymki, zostaną podjęte działania przez duszpasterzy strażaków, związane z bezpośrednim uczestnictwem służby pożarniczej w miejscach celebry papieskiej.

Z poważaniem

Marek Biernacki


Spis oświadczeń, oświadczenie