Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


70. posiedzenie Senatu RP

7 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Pragnę zwrócić Pana uwagę na podejmowane przez MSWiA działania, które realizują dość specyficznie pojętą politykę regionalną, przydając szans rozwojowych jednemu obszarowi, a odbierając innemu. Chodzi tu o chęć ograniczenia możliwości funkcjonowania przejścia drogowego w Medyce na granicy z Ukrainą. Zamiarem ministerstwa jest bowiem wprowadzenie zakazu przejazdu przez ten punkt graniczny samochodów o tonażu powyżej siedmiu ton.

Argument, jaki podaje MSWiA, jest następujący: zostało wybudowane w Korczowej nowe przejście drogowe, w związku z tym tam należy skierować ten ruch. Pragnę wyjaśnić, że w momencie, kiedy podejmowano decyzję o budowie przejścia w Korczowej niemal równocześnie podjęto decyzję o rozbudowie przejścia granicznego w Medyce. Nikt wtedy nie mówił, że Medyka będzie w jakikolwiek sposób ograniczana. Tym bardziej, że projekt rozbudowy zakładał, i nadal zakłada, pełną obsługę bez ograniczeń.

Panie Premierze! Realizacja takich pomysłów spowoduje kolejną degradację regionu przemyskiego, wzrost bezrobocia, spadek atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Strona ukraińska podjęła działania inwestycyjne już w znacznej części zrealizowane (terminal odpraw dla tirów) i zsynchronizowanie z polskim projektem - jej program inwestycji lokalnych nie zakłada żadnych ograniczeń.

W sprawie tej protestują miejscowe samorządy lokalne i gospodarcze.

Panie Premierze, proszę o podjęcie działań, które wstrzymają lub zgoła wykluczą podjęcie tej decyzji przez MSWiA, jak również zahamują przedostawanie się do prasy informacji, które godzą w interes gospodarczy i inwestycyjny regionu.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie