Spis oświadczeń, następne oświadczenie
69. posiedzenie Senatu RP
23 listopada 2000 r.
Oświadczenie
Szanowny Panie Ministrze!
Z dużym zaskoczeniem dowiedzieliśmy się z lektury prasy lokalnej w województwie podkarpackim o wniosku, jaki skierował do Pańskiego resoru wojewoda podkarpacki Z. Sieczkoś, mającym na celu zamknięcie przejścia pieszego w Medyce. Nasze zaskoczenie budzi nie tylko fakt, iż o możliwości tak ważnej decyzji zarówno parlamentarzyści ja
k i miejscowy samorząd dowiadują się za pośrednictwem mediów, ale również brak jakiejkolwiek sensownej argumentacji w tej sprawie. Nie wytrzymuje bowiem krytyki stwierdzenie, że powodem zamknięcia przejścia jest uprawianie tam przemytu. A jeżeli to ma być przyczyna, to należałoby zamknąć nie jeden punkt graniczny w kraju, ale wszystkie.Otwarte dwa lata temu przejście piesze w Medyce dało szansę na intensyfikację kontaktów międzynarodowych, a przede wszystkim gospodarczych. Wokół niego powstała po obu stronach granicy infrastruktura, a wraz z nią miejsca pracy, co w regionie o dużym bezrobociu ma ogromne znaczenie. Zamknięcie przejścia spowoduje ich likwidację i wzrost napięcia w stosunkach z naszymi sąsiadami Ukraińcami. Nie bez znaczenia jest fakt, iż z możliwości przekraczania granicy pieszo korzysta wielu ubogich obywateli ukraińskich pochodzenia polskiego.
Nie negujemy tego, iż ze zjawiskiem przemytu należy walczyć. Ale droga do tego celu, którą wybrał wojewoda podkarpacki, jest nie do zaakceptowania. Naszym zdaniem, należałoby raczej starać się o wzmocnienie kadrowe odpowiednich służb i stworzenie im korzystniejszych warunków pracy, tak aby ich działania były skuteczniejsze.
Wnosimy do Pana Ministra o odrzucenie wniosku Wojewody Podkarpackiego, zmierzającego do zamknięcia przejścia pieszego w Medyce, i podjęcia przy pomocy odpowiednich służb działań, które ukrócą proceder przemytu.
Z poważaniem
Witold Kowalski
Andrzej Krzak
Jacek Sauk
Stanisław Gogacz
Jerzy Masłowski
Zygmunt Ropelewski
Marek Waszkowiak
Stefan Konarski
Krystyna Czuba
Bogdan Tomaszek