Spis oświadczeń, oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senator Doroty Kempki, złożone na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38), przekazał Minister Pracy i Polityki Socjalnej:

Warszawa, 1999.05.30

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 11 maja br. znak: AG/043/200/99/IV, przy którym zechciała Pani Marszałek przekazać oświadczenie złożone przez Senator Dorotę Kempkę podczas 35 posiedzenia Senatu pragnę uprzejmie przedstawić, co następuje:
Obowiązujący od początku br. mechanizm waloryzacji opiera się na założeniu, że emerytury i renty będą corocznie waloryzowane w celu zachowania co najmniej ich realnej wartości
, tzn. aby nie traciły swej siły nabywczej w relacji do kosztów otrzymania. Realny wzrost emerytur i rent będzie zależał od możliwości budżetu państwa i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość podwyżki świadczeń i wskaźniki waloryzacji będą corocznie ustalane w ustawie budżetowej.

Podjęta przez Parlament ustawa z 17 grudnia 1999 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z art. 88 ust. 2 określa, że przy ustalaniu wysokości zwaloryzowanych emerytur i rent, wskaźnik wzrostu nominalnego przeciętnej emerytury i renty nie może być niższy niż prognozowany na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powiększony:
- w latach 1999-2000 o 15% różnicy pomiędzy prognozowanym na dany rok średniorocznym
wskaźnikiem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej a prognozowanym na dany rok średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, jeśli prognozowany na dany rok średnioroczny wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jest wyższy niż prognozowany na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

- w roku 2001 i w latach następnych o 20% różnicy, o której mowa w pkt 1.

Zgodnie z dyspozycją art. 89 ust. 1 tej ustawy - jeżeli wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych powiększony stosownie do art. 88 ust. 2 wynosi:

-co najmniej 110% - emerytury i renty waloryzuje się od dnia 1 marca i od dnia 1 września,

-mniej niż 110% - emerytury i renty waloryzuje się od dnia 1 czerwca.

Na bieżący rok założono wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych poniżej 110%, w związku z tym będzie jedna waloryzacja od 1 czerwca, w wyniku której emerytury i renty zostaną zwaloryzowane wskaźnikiem 108,7%. W efekcie czerwcowej waloryzacji - przeciętna emerytura i renta brutto w 1999 roku powinna być wyższa od przeciętnej emerytury i renty brutto w 1998 roku o 9,6%. Zachowany zostanie w ten sposób założony na 1999 rok 1% realny wzrost emerytur i rent ponad inflację (109,6% : 108,5% = 101%).

Polityka społeczna państwa adresowana jest do ogółu społeczeństwa, w tym także do emerytów i rencistów. Emeryci i renciści w rozwiązaniach tej polityki nie są traktowani ani lepiej ani gorzej niż inne grupy ludności naszego kraju. Z tego faktu nie wynika, że w naszym kraju nie występują zagrożenia ekonomiczne w wielu rodzinach, w tym także w rodzinach emerytów i rencistów. Zagrożeń tych nie da się jednak wyeliminować z dnia na dzień. Trwałe ich wyeliminowanie jest wprost uzależnione od dalszego dynamicznego rozwoju naszej gospodarki i związanego z nim wzrostu siły nabywczej zarówno wynagrodzeń jak i świadczeń emerytalno-rentowych. Wyeliminowaniu tych zjawisk służy także wdrażana reforma ubezpieczeń społecznych.

Mam nadzieję, że wraz ze wzrostem gospodarczym, jak i uporządkowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, emeryci i renciści w mniejszym stopniu borykać się będą z problemami finansowymi, tak często obecnie występującymi.

MINISTER
z upoważnienia
SEKRETARZ STANU
Ewa Lewicka


Spis oświadczeń, oświadczenie