Informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Jarzembowskiego, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 79), przekazał Minister Pracy Polityki Społecznej:
Warszawa, 1.03. 2001 r.
Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek!
Odpowiadając na Pani wystąpienie w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Jarzembowskiego w sprawie dramatycznej sytuacji rodzin zastępczych uprzejmie informuję, że zmiany do ustawy z dnia 19 listopada 1990 r. o pomocy społecznej zawarte w Dz.U. z 12000 r. Nr 19, poz. 238 wprowadziły art. 33g ust. 1, który uzależnił udzielenie pomocy pieniężnej na częściowe
pokrycie kosztów utrzymania każdego dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej, która na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może być zobowiązana do dostarczania środków utrzymania od dochodu tej rodziny. Nadto przy ustalaniu wysokości pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej uwzględniany jest każdorazowo dochód dziecka. Uzależnienie wysokości pomocy pieniężnej od dochodu rodziny dotyczy tylko rodzin, które na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mogą być zobowiązywane do dostarczania środków utrzymania. W przypadku bowiem, gdy rodzina zastępcza, będąca najbliższą rodziną dziecka, dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, wydaje się uzasadnione ze społecznego punktu widzenia, że wysokość pomocy pieniężnej na dziecko uzależniona jest od wysokości dochodów rodziny.Nadto instytucja rodzin zastępczych uregulowana jest w ustawie o pomocy społecznej. Art. 33d pkt 5 wśród warunków, które musi spełniać osoba kandydująca do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wymienia konieczność posiadania przez rodzinę stałego źródła utrzymania.
Niepokojące jest, że dyskusje o rodzinach zastępczych zdominował problem finansowania rodzin zastępczych, przesłaniając problemy jakości opieki i wychowania, które są świadczone przez rodziny zastępcze ustanowione przez sądy bez uwzględnienia warunków wymaganych w art. 33d ustawy o pomocy społecznej. Tymczasem nakłady finansowe ponoszone przez Państwo na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej nie gwar
antują lepszej jakości opieki i wychowania tego dziecka.Niemniej jednak Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował zapis art. 33g ust. 1 ustawy o pomocy społecznej w zakresie dotyczącym uzależnienia wysokości przyznawanej pomocy pieniężnej na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania dziecka od dochodu rodziny, która na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może być zobowiązana do dostarczania środków utrzymania.
W związku z tym podejmujemy prace nad nowymi uregulowaniami dotyczącymi rodzin zastępczych.
Z poważaniem
MINISTER
Up. Sekretarz Stanu
Joanna Staręga-Piasek