Informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Jarzembowskiego, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Warszawa, dn. 22.07.99 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia Senatora Ryszarda Jarzembowskiego w sprawie usuwania pracowników w agendach Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku, wygłoszonego podczas 37 posiedzenia Senatu RP w dniu 18 czerwca 1999 r., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Z informacji uzyskanych od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Józefa Rogackiego wynika, że w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy wg stanu na dzień 1 lipca 1999 r. zatrudnionych jest 107 osób. Wszystkie te osoby były pracownikami urzędu przed reorganizacją..
Duża grupa pracowników to osoby ze znacznym stażem pracy w Kuratorium Oświaty. 8 osób to członkowie Związku Zawodowego "Solidarność". Z dniem 30 czerwca 5 wizytatorów (staż pracy 41 do 31 lat), którzy nie otrzymali propozycji dalszego zatrudnienia skorzystało - na własną prośbę - z możliwości przejścia na emeryturę, zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela.
W związku z powyższym wyrażam pogląd, iż na terenie agend Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku nie ma podstaw do mówienia o "totalnej czystce" i "usuwaniu ludzi kompetentnych, dobrze przygotowanych..., jeśli nie należą do "Solidarności" - co sugeruje w swym wystąpieniu Pan Senator.
Janusz Tomaszewski