Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, odpowiadając na oświadczenie senatora Zdzisława Jarmużka, złożone na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11), zwrócił się o udostępnienie posiadanych przez senatora materiałów:
Warszawa, dnia 14 kwietnia 1998 r.
Pani
prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przesłanym mi oświadczeniem Pana Senatora Zdzisława JARMUŻKA złożonym na posiedzeniu Senatu w dniu 19 marca 1998 r., skierowanym do Ministra Sprawiedliwości a dotyczącym działalności niektórych stowarzyszeń - uprzejmie proszę o spowodowanie nadesłania posiadanych przez Pana Senatora materiał
ów przygotowanych przez Stowarzyszenie "Nigdy więcej" mających świadczyć o naruszeniu obowiązującego prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości nie dysponuje tego rodzaju materiałami i dlatego nie może podjąć żadnych działań prawnych w tym zakresie.Jak wiadomo, działalność stowarzyszeń jest uregulowana w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 104 z późn. zmianami).
Kwestię rozwiązania stowarzyszenia reguluje przepis art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy, który stanowi, że sąd rejestrowy, tj. właściwy ze względu na siedzibę stowarzyszenia sąd wojewódzki, może rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wskazuje rażące lub uporczywe naruszenie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnie z prawem lub statutem.
Wniosek taki do sądu może złożyć prokurator lub organ nadzorujący stowarzyszenie, który jest właściwy ze względu na siedzibę stowarzyszenia, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej w sprawach społeczno-administracyjnych stopnia wojewódzkiego, to jest odpowiedni wydział urzędu wojewódzkiego. Na wnioskodawcy ciąży jednak obowiązek udowodnienia, że zachodzą przesłanki określone w art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa o stowarzyszeniach, dlatego niezbędne byłoby przesłanie
przez Pana Senatora posiadanych materiałów.Z poważaniem
Hanna Suchocka