79. posiedzenie Senatu RP
6 kwietnia 2001 r.
Oświadczenie
Trzecie oświadczenie kieruję do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra pracy i polityki społecznej, pana Longina Komołowskiego oraz do ministra finansów pa
na Jerzego Bauca i wojewody mazowieckiego pana Antoniego Pietkiewicza.Od początku roku żadna rodzina w regionie radomskim nie dostała zasiłku okresowego. W samym Radomiu w styczniu i lutym bieżącego roku wnioski o zasiłek złożyło osiem tysięcy rodzin. Ostatnie dane są alarmujące: co miesiąc średnio dziewięćset osób zgłasza się do MOPS w Radomiu z prośbą o finansową pomoc.
Ponieważ pan wojewoda mazowiecki nie zwracał się do parlamentarzystów Mazowsza o poparcie wniosków zwiększających nakłady finansowe na ten cel, mam prawo sądzić, że liczy na rezerwę budżetową państwa.
Tylko w Radomiu około sześciu i pół tysiąca rodzin uprawnionych jest do pobierania świadczeń z opieki społecznej. Ludzie biednieją, nie mają stałych dochodów. W Radomiu bezrobocie sięga 23%. Dziwi fakt, że z roku na rok budżet państwa na pomoc społeczną przeznacza coraz to mniej pieniędzy. Radomskie ośrodki pomocy społecznej od początku roku nie wypłaciły ani jednej rodzinie zasiłku okresowego. Samorządy nie są w stanie wypłacać wszystkich za
siłków okresowych. Zbliżają się święta wielkanocne i byłoby dobrze, by rezerwa budżetowa na ten cel została uruchomiona przed świętami, tak jak to bywało w poprzednich latach.Podsumowując, uprzejmie proszę o pilne zajęcie się sprawą tak ważną dla ludzi, którzy są w potrzebie.
Łączę wyrazy szacunku, Zbigniew Gołąbek.
Dziękuję, Panie Marszałku.