Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


77. posiedzenie Senatu RP

15 marca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Zbigniewa Gołąbka

Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka

Wielce Szanowny Panie Premierze!

Pragnę niniejszym wyrazić moje najwyższe zaniepokojenie w związku z niektórymi zapisami ustawy budżetowej, stanowiącymi o środkach przeznaczonych w roku bieżącym na przeciwdziałanie bezrobociu.

Analiza ustawy budżetowej na 2001 r. w części dotyczącej Funduszu Pracy wskazuje bowiem, iż urzędy pracy - przyjmując za punkt odniesienia wyliczenie dokonane dla województwa mazowieckiego - dysponować będą środkami przeznaczonymi na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w wysokości 45% limitu przewidzianego na ten cel w ustawie budżetowej na rok ubiegły. Nadto 90% tej i tak bardzo ograniczonej kwoty przeznaczone być musi na uregulowanie zobowiązań starostów zaciągniętych wobec partnerów rynku w roku 2000.

Biorąc pod uwagę stale rosnący poziom bezrobocia na terenie województwa mazowieckiego (trzysta dwa tysiące ośmiuset czterdziestu siedmiu bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy według stanu na dzień 31.01.2001 r.) oraz skalę problemów społecznych z niego wynikających, nasuwa się oczywisty wniosek, iż do dyspozycji służb zatrudnienia w roku bieżącym pozostanie jedynie symboliczna kwota. Nie pozwoli ona na zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb, tym samym uniemożliwiona zostanie realizacja wszelkich działań w ramach programów przeciwdziałania bezrobociu, przygotowywanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Zwracam ponadto uwagę na to, iż powiatowe urzędy pracy od dłuższego już czasu borykają się z niemożnością terminowego odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób bezrobotnych. Sytuacja ta w wielu przypadkach uniemożliwia bezrobotnym korzystanie z bezpłatnej pomocy lekarskiej, ponadto skutkuje przypadkami blokowania przez organy ZUS kont powiatowych urzędów pracy.

Zauważyć nadto należy, iż makroekonomiczne założenia przyjęte w toku projektowania budżetu państwa na rok 2001 zakładały, iż stopa bezrobocia w skali ogólnokrajowej nie przekroczy wskaźnika wynoszącego na koniec roku 15,4% . Biorąc pod uwagę fakt, że już w lutym bieżącego roku stopa bezrobocia przekroczyła 16%, wyrazić należy uzasadnioną obawę co do możliwości finansowania wszelkich świadczeń o charakterze obligatoryjnym przez powiatowe urzędy pracy w II półroczu.

Sygnalizuję również, iż wprowadzenie w życie z dniem 1 stycznia 2000 r. istotnych zmian w ustroju administracji publicznej i zniesienie hierarchicznego podporządkowania powiatowych urzędów pracy wojewódzkim urzędom pracy zmieniło - w zdecydowanie niekorzystnym kierunku - dotychczasowe zasady finansowania służb zatrudnienia. Środki Funduszu Pracy przeznaczone na finansowanie zadań ustawowych wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy przekazywane są bowiem od dnia 1 stycznia 2000 r. według algorytmu określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1999 r. (rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Funduszu Pracy samorządom wojewódzkim i powiatowym, DzU nr 109, poz. 1237).

W odniesieniu do szczebla wojewódzkiego algorytm ten uwzględnił finansowanie jedynie znikomej części zadań ustawowych samorządu województwa mazowieckiego, który na ich realizację otrzymał w 2000 r. kwotę wynoszącą 86 tysięcy 319 zł.

Przepisy wspomnianego wyżej rozporządzenia nie przewidziały natomiast jakichkolwiek środków Funduszu Pracy na realizację przez samorządy województw programów przeciwdziałania bezrobociu oraz na prowadzenie regionalnej polityki rynku pracy.

Opracowany ostatnio w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej projekt zmiany algorytmu przekazywania środków Funduszu Pracy w najmniejszym stopniu nie zmienia tej niekorzystnej sytuacji. Polityka resortu pracy, zakładająca w istocie dalsze uszczuplenie środków Funduszu Pracy przekazywanych samorządom województw na realizację zadań z zakresu aktywnego przeciwdziałania bezrobociu, jest szczególnie znamienna w świetle deklaracji zawartej w "Narodowej Strategii Wzrostu Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich w latach 2000-2006", która stanowi, że samorządy województw - jako partnerzy realizacji strategii i podmioty odpowiedzialne za prowadzenie regionalnej polityki rynku pracy - winny być wspierane finansowo przez administrację rządową.

Zwracam się zatem do Pana Premiera z apelem o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu nowelizację ustawy budżetowej na 2001 r. w kierunku odczuwalnego podwyższenia kwot Funduszu Pracy przeznaczonych na realizację zadań powiatowych urzędów pracy i samorządu województwa mazowieckiego w zakresie przeciwdziałania bezrobociu oraz kreowania wojewódzkiej polityki rynku pracy.

W załączeniu przedkładam moje wystąpienie w Senacie w debacie nad ustawą budżetową na 2001 r.*

Z wyrazami szacunku
Zbigniew Gołąbek
Senator RP


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie