Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Wielce Szanowni Panowie Ministrowie!

Domy pomocy społecznej funkcjonujące na terenie miasta Radomia otrzymały na 2001 r. plan wydatków budżetowych w wysokości 92% ich wykonania w 2000 r. Powyższa sytuacja spowodowana jest zmniejszeniem  dotacji o 55 zł na jednego mieszkańca w porównaniu do roku bieżącego, z 1 tysiąca 255 zł do 1 tysiąca 200 zł. Przyznanie środków budżetowych poniżej wydatków wykonanych w bieżącym roku uniemożliwia prawidłowe wykonywanie zadań statutowych, do jakich zostały powołane domy pomocy społecznej. Jeśli nie zostaną zwiększone wydatki budżetowe planowane na 2001 r., domy pomocy społecznej zmuszone zostaną dokonać drastycznych cięć w wydatkach.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 15 września 2000 r. obliguje domy do wykonywania usług zaspokajających potrzeby bytowe i usług opiekuńczo-wspomagających, przy zachowaniu wymaganego standardu. Mimo zaniżonych środków finansowych zarówno ustawa o pomocy społecznej z późniejszymi zmianami, jak i rozporządzenia wykonawcze do cytowanej ustawy, a także statuty domów obligują do wykonywania usług na wymaganym poziomie, co pociąga za sobą wydatki mogące spowodować powstanie przedterminowych zobowiązań.

Zwracam uwagę na to, że już wcześniej problem przedterminowych zobowiązań pojawił się w służbie zdrowia i duża liczba szpitali do tej pory nie uporała się z długami. Nieterminowe regulowanie zobowiązań naraża budżet państwa na jeszcze większe wydatki spowodowane naliczaniem odsetek ustawowych przez wierzycieli. Na dziś wynoszą one 21% w stosunku rocznym.

Należy się spodziewać, że w przyszłym roku poniesiemy w naszych domach wyższe wydatki na zakup żywności, wynikające z wprowadzania w rolnictwie 3% podatku VAT. Wzrosną także wydatki na paliwo i nośniki energii, nie wspomnę już o skutkach inflacji i indeksacji wynagrodzeń dla pracowników.

Przy ograniczonych środkach finansowych nie będzie możliwości zapewnienia naszym podopiecznym należytej pielęgnacji i opieki medycznej, leków, opatrunków, a także utrzymania wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego na poziomie 0,7, określonym w rozporządzeniu. Obawiamy się, że nie utrzymamy stanu sanitarnego i technicznego zajmowanych obiektów, co będzie prowadzić do niszczenia posiadanego majątku.

Na budżet zaplanowany w 2001 r. składa się dotacja budżetowa w wysokości 1 tysiąca 200 zł miesięcznie na jedną osobę i dochody własne.

Dochody naszych domów stanowią głównie odpłatności mieszkańców za pobyt, na które domy nie mają wpływu. Kształtują się one średnio na poziomie około 3 tysięcy zł miesięcznie. Z uwagi na duży stopień bezrobocia i zubożenia naszego miasta w ostatnich latach do domów pomocy społecznej kierowani są przez miejski ośrodek pomocy społecznej podopieczni o niskich dochodach. Około 10% mieszkańców stanowią osoby otrzymujące rentę socjalną.

Jak widać z przedstawionych problemów, zaplanowany na 2000 r. budżet poniżej wydatków bieżącego roku spowoduje zagrożenie należytego funkcjonowania domów pomocy społecznej.

Przedstawioną powyżej sytuację ilustruje szczegółowo projekt budżetu Domu Pomocy Społecznej "Nad Potokiem" w Radomiu, będący odzwierciedleniem trudności występujących w tym zakresie we wszystkich domach pomocy społecznej miasta.

Mając na uwadze przedstawioną argumentację sądzę, iż w pełni zasadne jest rozważenie zwiększenia środków finansowych na 2001 r. przynajmniej do ich wysokości w bieżącym roku budżetowym, tak aby ich wysokość zapewniała pełne pokrycie planowanych wydatków.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie