Spis oświadczeń, oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dn. 20.12. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r. - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów - uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

Regionalne izby obrachunkowe - zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. nr 85, poz. 428 z późn. zm.) - są państwowymi organami nadzoru i kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Wzmiankowana ustawa stanowi również o ustroju i kompetencjach izb. W celu uszczegółowienia przepisów z zakresu funkcjonowania izb i wypełnienia delegacji ustawowej zawartej w art. 2 ust. 4 ww. ustawy, zostało wydane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2000 r. w sprawie siedzib i zasięgu terytorialnego regionalnych izb obrachunkowych oraz szczegółowej organizacji izb, liczby członków kolegium i trybu postępowania (Dz.U. nr 3, poz. 34).

Kwestie organizacyjne dotyczące pracy izb i ich zespołów zamiejscowych pozostawiono w zakresie kompetencji prezesów izb. Zgodnie z przepisem § 2 ww. rozporządzenia, prezes izby kieruje jej działalnością, z wyłączeniem spraw zastrzeżonych dla kolegium. W szczególności zaś określa - w formie zarządzenia, wewnętrzny regulamin organizacyjny izby.

Kwestia podziału nadzorowanych jednostek samorządowych pomiędzy Zespoły Zamiejscowe Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, była analizowana przez Prezesa Izby, który uzasadnił swoją decyzję potrzebą usprawnienia procesu nadzoru prawnego nad uchwałami organów jednostek samorządowych Województwa Mazowieckiego. Ponadto, Prezes Izby wyjaśnił, iż zmiana podziału nadzorowanych jednostek samorządowych pomiędzy Zespoły Zamiejscowe Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, wynika m.in. z przeciążenia zadaniami pracowników zatrudnionych w Zespole Zamiejscowym w Radomiu oraz siedzibie Izby w Warszawie.

W związku z powyższym, z chwilą uzupełnienia poszczególnych składów kolegium do stanu przewidzianego przepisami prawa, po powołaniu w sierpniu br. przez Prezesa Rady Ministrów Członków Kolegium w Zespole Zamiejscowym w Ciechanowie, Płocku i Warszawie, wystąpiła możliwość dokonania stosownych przesunięć w podziale nadzorowanych jednostek samorządowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż izby obrachunkowe mają 30 dni na ocenę legalności otrzymanych uchwał. Zmniejszenie różnic w obciążeniu czynnościami analitycznymi oraz bardziej równomierne ich rozłożenie w poszczególnych zespołach zamiejscowych, ma na celu niedopuszczenie do przekroczeń tego terminu, zaś zmiana obszaru nadzoru ogranicza się w rzeczywistości do zmiany adresu na kopercie z wysyłanymi uchwałami - co wydaje się, nie powinno powodować problemów związanych z odległością instytucji od obywatela, ani też zmniejszać szans rozwoju Radomia.

Z poważaniem

Marek Biernacki


Spis oświadczeń, oświadczenie