Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):
Warszawa, 2000-09-11
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek!
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Gołąbka na 63. posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia 2000 roku przekazanego przy piśmie z dnia 11 sierpnia 2000 r. Nr AG/043/258/2000/IV w sprawie zaległości finansowych wobec strażaków Państwowej Straży Pożarnej w województwie mazowieckim na pomoc finansową w zakresie budownictwa mieszkaniowego, pragnę przedstawić stanowisko Ministerstwa Finansów w tej sprawie.
Zapis art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej przyznaje strażakowi prawo do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Tym samym zapis ten zobowiązuje pracodawcę do realizacji należnego funkcjonariuszowi PSP świadczenia z tego tytułu.
Zobowiązania wymagalne z tytułu pomocy mieszkaniowej do dnia 31 grudnia 1998 r. nie zostały uregulowane przez MSWiA, a od dnia 1 stycznia 1999 r. występują w budżetach wojewodów.
Pragnę ponadto zauważyć, że zobowiązania wymagalne z tytułu pomocy finansowej na uzyskanie lokali mieszkalnych przez strażaków wystąpiły w 49 jednostkach organizacyjnych PSP, a nie tylko w województwie mazowieckim.
Problem ten był także w ostatnim czasie przedmiotem korespondencji między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministrem Finansów.
Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że z analizy wykonania budżetów wojewodów wynika, iż zobowiązania wymagalne z tytułu nie wypłaconej pomocy mieszkaniowej funkcjonariuszom PSP mają tendencję malejącą. Wojewodowie zobowiązania te regulują sukcesywnie ze środków będących w ich dyspozycji.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia Ministra Finansów
PODSEKRETARZ STANU
Halina Wasilewska-Trenkner