Minister Obrony Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):
Warszawa, 20 kwietnia 2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka złożone podczas 53. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 marca 2000 roku, w sprawie rozformowania orkiestry wojskowej 60. Lotniczego Pułku Szkolnego w Radomiu, uprzejmie informuję, że decyzja ta stanowi jedną z części procesu reorganizacji całych Sił Zbrojnych, uwarunkowanego potrzebami i możliwościami finansowymi resortu Obrony Narodowe
j.Odnosząc się z pełnym zrozumieniem i życzliwością do argumentów podniesionych w piśmie Pana Senatora z przykrością informuję, że w aktualnej sytuacji finansowej i kadrowej Sił Zbrojnych nie ma możliwości dalszego utrzymywania atak dużej ilości (29 - garn
izonowych, 1 - koncertowa) orkiestr wojskowych.Pragnę ponadto poinformować, że oprawę muzyczną uroczystości patriotycznych, świąt państwowych, rocznic narodowych, a także innych imprez z udziałem wojska na Ziemi Radomskiej zapewnią - w miarę możliwości organizacyjnych - wojskowe orkiestry garnizonowe z Dęblina, Lublina lub Krakowa.
Jednocześnie uprzejmie informuję Panią Marszałek, że zmiana postanowienia w spawie rozformowania orkiestry wojskowej w Radomiu jest możliwa - zgodnie z moją odpowiedzią na pytanie poselskie w trakcie debaty poświęconej obronności na 66. posiedzeniu Sejmu RP - w przypadku zadeklarowania formalno-prawnego przez organa samorządowe woli pokrywania przynajmniej połowy kosztów utrzymania orkiestry (ok. 400 tys. zł rocznie).
Z wyrazami szacunku
Janusz Onyszkiewicz