Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 52. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 5
9):Warszawa, 11.04.2000 r.
Pani
Prof. Dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na pismo z dnia 22.03.00, znak: AG/043/53/2000/IV, dotyczące oświadczenia złożonego przez Senatora Zbigniewa Gołąbka uprzejmie informuję, że:
Osobom niepełnosprawnym będącym inwalidami wojennymi i wojskowymi przysługują uprawnienia osób niepełnosprawnych na zasadach ogólnych (w zakresie nie unormowanym w sposób szczególny dla inwalidów wojennych i wojskowych) oraz uprawnienia wynikające z przepisów szczególnych (normujących je w sposób szczególny w stosunku do uprawnień pozostałych osób niepełnosprawnych). Nie wydaje się więc uzasadnione stwierdzenie, jakoby inwa
lidzi wojenni byli w sytuacji gorszej od pozostałych osób niepełnosprawnych.Pragnę poinformować, że brak jest przeszkód prawnych dla uzyskania przez osoby, o których mowa w piśmie Pana Senatora, pożyczki ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla osób niepełnosprawnych na podstawie art. 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, oraz. 776, ze zm.). Należy bowiem zauważyć, że pożyczkę tę może uzyskać nie tylko osoba bezrobotna, ale także osoba poszukująca pracy, przy czym osobą poszukującą pracy może być każda osoba bez względu na wiek.
Natomiast nie przewiduje się wsparcia finansowego w różnej formie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
na zakup samochodów tylko dla inwalidów wojennych i wojskowych.Należy bowiem zauważyć, że środki tego Funduszu pochodzą z wpłat pracodawców nie zatrudniających osób niepełnosprawnych i powinny być kierowane na aktywizację tych osób (wszystkich osób niepełnosprawnych).
Nie ma jednak przeszkód prawnych do korzystania przez inwalidów wojennych i wojskowych z programów celowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jeżeli przewidują one wsparcie finansowe do zakupu pojazdów dla osób niepełnosprawnych, na zasadach określonych w tych programach.
Jednocześnie informuję, że na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie niektórych ulg i przywilejów przysługujących inwalidom wojennym i wojskowym (Dz.U. Nr 21, poz. 124, ze zm.) inwalidzi wojenni i wojskowi mają szereg uprawnień związanych z usuwaniem barier komunikacyjnych i w komunikowaniu się.
Z poważaniem
MINISTER
Up. SEKRETARZ STANU
Joanna Staręga-Piasek