Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


47. posiedzenie Senatu RP

16 grudnia 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie to kieruję do Pana Profesora Leszka Balcerowicza, wicepremiera i ministra finansów, w sprawie niedofinansowania przez budżet państwa wypłaty dodatków mieszkaniowych w 1999 r. dla miasta i gminy Szydłowiec.

Uprzejmie proszę o spowodowanie, by właściwie zostały wypłacone dodatki mieszkaniowe w 1999 r.

W dniu 18 listopada 1999 r. pismem RT-30323/14/99 bez wcześniejszego uprzedzenia Zarząd Miejski w Szydłowcu został powiadomiony przez Urząd Wojewódzki w Warszawie, o tym, że dotacja celowa na wypłaty dodatków mieszkaniowych w IV kwartale 1999 r. została ograniczona do 32% zapotrzebowania na tę dotację złożonego przez gminę.

Oznacza to, że gmina Szydłowiec pod koniec roku budżetowego byłaby zmuszona do sfinansowania z własnych środków wypłat dodatków mieszkaniowych, w sytuacji gdy sumy wypłaconych dodatków rosną w wyniku zubożenia społeczeństwa gminy, a w szczególności w gminie zagrożonej wysokim strukturalnym bezrobociem, do jakich zaliczona jest gmina Szydłowiec.

Niedobór środków dotacji celowej na wypłatę dodatków mieszkaniowych w 1999 r. dla gminy Szydłowiec, obliczony według stanu na dzień 30 listopada 1999 r. (brak jakiejkolwiek informacji o wyrównaniu niedoboru dotacji celowej wynikające z rozliczenia wypłat dodatków za III kwartał 1999 r. - 72 tysiące 415 zł) wyniesie 219 tysięcy 996 zł (słownie: dwieście dziewiętnaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt sześć złotych). Gmina Szydłowiec tego dodatku nie sfinansuje z podstawowego powodu - braku środków.

Tak poważne niedofinansowanie gminy przez budżet państwa w ostatnich dniach roku budżetowego uniemożliwia wypłatę tych dodatków w 1999 r., przez co naraża gminę na zaciąganie zobowiązań wobec wnioskodawców i wypłatę tych dodatków z budżetu w 2000 r.

Takie postępowanie zmusza gminę do wstrzymania rozpoczętych inwestycji, w tym budowy szkoły, oraz zadań inwestycyjnych, których rozpoczęcie jest niezbędne w 2000 r., jak również ogranicza możliwości wykonywania innych zadań gminy ujętych w projekcie budżetu gminy na rok 2000, przy jednoczesnym obciążeniu tego budżetu skutkami reformy oświatowej.

Według zainteresowanych, jest to kolejny przejaw nieprzemyślanej i nieodpowiedzialnej polityki przerzucania na władze samorządowe zadań bez przekazania niezbędnych środków.

Dlatego też uważam za stosowne zwrócić uwagę na naruszanie konstytucyjnej zasady adekwatności środków do zadań, zawartej w art. 167 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Z poważaniem

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie