Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Kultury i Sztuki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 38. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42):

Warszawa, dnia 11 sierpnia 1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Zbigniewa Gołąbka, złożone na 38. posiedzeniu Senatu w dniu 1 lipca 1999 roku uprzejmie informuję, że poprosiłem Urząd Generalnego Konserwatora Zabytków o opinię w sprawie sytuacji obiektów zabytkowych w Sycynie i Czarnolesie.

Pozostałości zespołu dworskiego w Sycynie zostały wpisane do rejestru zabytków dawnego województwa radomskiego pod numerem 430/A/90. Właścicielem obiektu jest Urząd Miasta i Gminy w Zwoleniu.

Na zespół dworski składają się następujące obiekty:

- młyn - nieczynny, w latach 40-tych wymontowano z niego urządzenia mechaniczne,

- lamus - pozostał tylko fragment ściany,

- park jest zaniedbany, ale jego właściciel, Władze Zwolenia, po interwencji Służby Ochrony Zabytków zobowiązały się uporządkować park do końca bieżącego miesiąca,

- oficyna dworska - została rozebrana w 1990 roku na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,

- kapliczka znajduje się na terenie prywatnym, od kilku lat władze Zwolenia starają się wykupić teren od prywatnego właściciela, lecz jego warunki są zbyt wygórowane i Gmina nie jest w stanie ich spełnić.

Zespół dworski w Czarnolesie został wpisany do rejestru zabytków dawnego województwa radomskiego pod numerem 42/A/80. W budynku dworu znajduje się Muzeum im. Jana Kochanowskiego, filia Muzeum Okręgowego w Radomiu. Muzeum Okręgowe, będąc użytkownikiem dworu, zobowiązane jest do utrzymywania go we właściwym stanie, nie budzącym zastrzeżeń turystów ani służb konserwatorskich. Od lat 80-tych środki finansowe na remonty Muzeum Okręgowe wykorzystuje na nie zakończoną jeszcze adaptację swojej zabytkowej siedziby w Radomiu.

Wiadomo mi również, że samorząd powiatu Zwoleń zamierza ubiegać się o oddzielenie Muzeum im. Jana Kochanowskiego od Muzeum Okręgowego w Radomiu.

W ostatnich latach właściciele obu zespołów dworskich nie starali się o dotacje konserwatorskie na pracę przy tych obiektach. W roku bieżącym nie ma możliwości udzielenia w ich sprawie pomocy finansowej, jednakże w roku przyszłym, o ile wnioski o dofinansowanie zostaną złożone w pierwszym kwartale za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostaną rozpatrzone podczas tworzenia planu konserwatorskiego na rok 2000.

Wyrazy szacunku łączę
Andrzej Zakrzewski


Spis oświadczeń, oświadczenie