Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Łączności przesłał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, 1999.05.25

Pani
Prof. dr hab.
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 34. Posiedzenia Senatu RP w dniu 22 kwietnia 1999 roku w sprawie przyspieszenia decyzji o dostosowaniu struktur pocztowych do zmian administracyjnych w kraju chciałbym przekazać poniższe informacje.

Działalność p.p.u.p. Poczta Polska normuje ustawa z dnia 30 lipca 1997 roku o p.p.u.p. Poczta Polska (Dz.U. Nr 106, poz. 675). Zgodnie z wolą ustawodawcy wyrażoną w art. 33 ust. 2 tejże ustawy Minister Łączności ma prawo władczego wkraczania w sprawy Poczty Polskiej tylko w przypadkach przewidzianych ustawą. Wszystkie inne sprawy, między innymi dotyczące organizacji wewnętrznej Poczty Polskiej, pozostają w gestii Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej, który zgodnie z art. 23 ust. 1 i 2 ww. ustawy zarządza Pocztą Polską, podejmuje samodzielne decyzje i ponosi za nie odpowiedzialność. Minister Łączności może interweniować w tych sprawach tylko w razie stwierdzenia, że decyzja Dyrektora Generalnego jest sprzeczna z prawem.

Organizację, szczegółowy zakres i sposób działania Poczty Polskiej, zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy określa statut przedsiębiorstwa. Zapis § 21 Statutu p.p.u.p. Poczta Polska uprawnia Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej do tworzenia, dokonywania podziału lub likwidacji jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa.

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że wprowadzenie zmian struktury organizacyjnej p.p.u.p. Poczta Polska nie wynika jedynie z konieczności dostosowania jej struktury do nowego podziału administracyjnego kraju. Obecnie struktura ta obejmuje 10 Dyrekcji Okręgowych Poczty i 66 Rejonowych Urzędów Poczty. Przy tym funkcjonuje również ok. 300 jednostek utworzonych przez poszczególne DOP, jako szczebel pośredni pomiędzy RUP a placówką pocztową. Są to Obwodowe Urzędy Poczty, Urzędy Nadzoru i Koordynacji, oraz Oddziały zamiejscowe lub terenowe RUP.

Według oceny Kierownictwa p.p.u.p. Poczta Polska tak ukształtowana struktura skutkuje przede wszystkim:

Mając powyższe na uwadze i stosownie do posiadanych uprawnień Dyrektor Generalny Poczty Polskiej w Listopadzie ubiegłego roku podjął prace nad przygotowaniem koncepcji zmian w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, której podstawowymi przesłankami są:

a) dostosowanie struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa do:

b) ujednolicenie form organizacyjnych jednostek oraz ich kompetencji.

Projekt zmian struktury Przedsiębiorstwa został opracowany i aktualnie, na podstawie zgłoszonych przez jednostki organizacyjne uwag oraz propozycji dokonywany jest bilans zmian pod kątem ustalenia ostatecznej ilości Rejonowych Urzędów Pocztowych (wraz z określeniem terytorialnego zasięgu ich działania i ilości podległych placówek pocztowych), skutków zmian kadrowych wynikających ze zmiany struktury organizacyjnej, kosztów wprowadzenia zmian. Dopiero wówczas, biorąc pod uwagę przede wszystkim względy kadrowe i finansowe będzie możliwe podjęcie przez Kierownictwo Poczty Polskiej decyzji o możliwości i terminie wdrożenia w życie planowanych zmian.

Mając na uwadze znaczenie Poczty Polskiej dla społeczeństwa oraz życia gospodarczego kraju uważam, że wszelkie decyzje Kierownictwa Przedsiębiorstwa dotyczące zmiany jego struktury organizacyjnej muszą być podejmowane niezwykle ostrożnie, z zachowaniem należytej staranności w ich przygotowaniu.

Jednocześnie pragnę zapewnić, że w projektowanych zmianach uwzględniany jest aspekt zachowania jakości świadczenia usług powszechnych i dostępu do nich, co jak rozumiem żywotnie interesuje społeczności lokalne.

Przedstawiając powyższe pozostaję
Z poważaniem
Maciej Srebro


Spis oświadczeń, oświadczenie