Informację w związku z oświadczeniem
senatora Stanisława Gogacza, złożonym na 60. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64), przekazał Minister Gospodarki:Warszawa, 2000-07-07
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Stanisława Gogacza, otrzymane przy piśmie z dnia 15 czerwca br. znak: AG/043/181/2000/IV, w sprawie możliwości udzielenia pomocy Zakładowi Produkcji Rynkowej Sp. z o.o. w Poniatowej - uprzejmie informuję, iż z uwagi na konieczność przystosowania produkowanych sprężarek do ekologicznego czynnika chłodzącego Spółce ZPR zostały przyznane ś
rodki pomocowe z Banku Światowego na uruchomienie produkcji nowoczesnych sprężarek.W sierpniu 1998 r. podpisana została Umowa o grant na kwotę 1,6 mln USD pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. i Zakładem Produkcji Rynkowej Sp. z o.o. z przeznaczeniem na przezbrojenie zakładu w celu podjęcia produkcji ekologicznej sprężarki HFC 134a. Zgodnie z podpisaną umową termin wykorzystania środków został określony na 30 czerwca 2000 roku.
Otrzymawszy informację o zagrożeniu realizacji powyższego projektu, w marcu 2000 r. Ministerstwo Gospodarki wystąpiło do ARP S.A. z propozycją powołania nowego podmiotu gospodarczego, w którym większościowy pakiet akcji objęłaby ARP S.A. Agencja - za zgodą i za pieniądze Banku Światowego - zleciła firmie konsultingowej FINRYAN Inte
rnational Ltd. przygotowanie "Analizy wykonalności i efektywności utworzenia spółki produkującej sprężarki hermetyczne".Opracowany przez FINRYAN International Ltd dokument był przedmiotem szczegółowej analizy w APR S.A. Z powyższej analizy wynika, iż najkorzystniejszym rozwiązaniem jest utworzenie nowego podmiotu, który po przejęciu od syndyka istniejącej linii produkcyjnej i zainstalowaniu zakupionych z grantu niezbędnych maszyn i urządzeń, uruchomi produkcję nowoczesnej sprężarki.
Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy APR S.A. i przedstawiciele MG kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach z Bankiem Światowym w celu omówienia trudnej sytuacji w ZPR oraz poszukiwania ścieżek służących zrealizowaniu projektu. Ich efektem było uzyskanie wsparcia Misji Banku Światowego dla przygotowanej nowej koncepcji kontynuacji tego projektu, której realizacja uzależniona jest od akceptacji Banku Światowego.
Uprzejmie informuję, iż w związku z występującym zagrożeniem niedotrzymania terminu realizacji projektu, w dniu 6 czerwca br. wystąpiłem do Banku Światowego z prośbą o przedłużenie terminu wykorzystania grantu do końca października 2000 r.
W dniu 12 czerwca br. otrzymałem z Banku Światowego pismo informujące o wyrażeniu zgody na przedłużenie realizacji projektu do dnia 31 października 2000 r., co umożliwi zakup wszystkim maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji ekologicznej sprężarki w Poniatowej.
Utworzenie nowego podmiotu wymaga m.in. wniesienia przez Syndyków upadłych spółek: EDA S.A. oraz Zakładu Produkcji Sprężarek Hermetycznych Sp. z o.o. majątku służącego do produkcji sprężarek do nowej spółki.
Pragnę ponadto wyrazić pogląd, iż jednym z najistotniejszych czynników warunkujących efektywną działalność nowoutworzonej spółki są dynamiczne i skuteczne działania dla pozyskania odbiorców na zmodernizowane sprężarki.
Z poważaniem