Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Adama Glapińskiego, złożonym na 47. posiedzeniu S
enatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):Warszawa, dn. 11 stycznia 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do pisma nr AG/043/491/99/IV, z dnia 22 grudnia 1999 r., przesyłającego oświadczenie Senatora RP Pana Adama Glapińskiego, złożone w dniu 16 grudnia 1999 r., podczas 47 posiedzenia Senatu RP, w sprawie postępowania Policji podczas demonstracji młodzieżowych, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.
W dniu 12 grudnia 1999 r., w godz. 12.00-13.00, przed głównym wjazdem do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbyło się liczące kilkadziesiąt osób zgromadzenie Komitetu "Wolny Kaukaz", będące wyrazem protestu przeciwko wojnie w Czeczenii.
O godz. 12.00 oficer operacyjny Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA powiadomił o powyższym zgromadzeniu Dyżurnego Komendy Stołecznej Policji Warszawa-Śródmieście. Na miejsce demonstracji skierowane zostały zmotoryzowane załogi interwencyjne z Komisariatu Policji Warszawa-Śródmieście oraz Kompanii Alarmowej Oddziału Prewencji KSP.
Policjanci próbowali ustalić organizatora zgromadzenia, jednak mimo wielokrotnych prób żaden z uczestników zgromadzenia nie złożył stosownego oświadczenia. Funkcjonariusze kompanii alarmowej podjęli działania zabezpieczające, polegające na rozwinięciu kordonu oddzielającego demonstrantów od głównego wejścia do Ambasady FR w Warszawie. W zabezpieczeniu brała również udział grupa interwencyjna NJW MSWiA.
Uczestnicy zgromadzenia zachowywali się niespokojnie, rzucali petardami na teren ambasady oraz pod nogi ustawionych w kordonie policjantów oraz posiadali transparenty o treści "Zostawcie Czeczenię", "Bombardujcie sobie Kreml", "Czeczenia to nie wasz poligon".
W toku podjętych działań trzech młodych mężczyzn (sprawców rzucania petardami) zostało zatrzymanych przez żołnierzy NJW MSWiA, natomiast osoba rzucająca jajkami w żołnierzy ochraniających placówkę dyplomatyczną została zatrzymana przez policjanta. Wszystkich zatrzymanych przewieziono do Komisariatu Policji Warszawa-Śródmieście, przy ul. Wilczej 21.
Około godz. 12.40 demonstracja rozeszła się, natomiast 40-osobowa grupa przemieściła się pod budynek ww. komisariatu, w oczekiwaniu na zwolnienie zatrzymanych osób. Przed przybyciem tej grupy, z sił wydzielonych z pododdziału alarmowego skierowano funkcjonariuszy do zabezpieczenia wejścia komisariatu przed wtargnięciem osób, które domagały się zwolnienia zatrzymanych. następnie, o godz. 13.40, po sporządzeniu stosownej dokumentacji, osoby zatrzymane zostały zwolnione i demonstranci rozeszli się.
Obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w sprawie skargi Ambasady Federacji Rosyjskiej o brak reakcji Policji na nielegalne zgromadzenie, zorganizowane przez Komitet "Wolny Kaukaz" w dniu 12 grudnia 1999 r.
Ponadto, w Komendzie Stołecznej Policji przeprowadzono postępowanie wyjaśniające w sprawie wniesienia przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Polsce (za pośrednictwem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych) zarzutu o brak reakcji Policji na nielegalne zgromadzenie Komitetu "Wolny Kaukaz" przed tą placówką dyplomatyczną w dniu 23 listopada 1999 r. W toku postępowania ustalono, że pikieta trwała w godz. 16.30-16.55, liczyła 10 osób i rozeszła się przed przyjazdem Policji. Załoga interwenc
yjna nie stwierdziła na miejscu zdarzenia żadnych aktów wandalizmu.Pragnę podkreślić, że organizator opisanych powyżej zgromadzeń nie zastosował się do ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. nr 51, poz. 297, z późn. zm.). Nie zawiadomił Starosty Powiatu Warszawskiego o planowanych zgromadzeniach publicznych, a w rezultacie organ ten nie mógł powiadomić o planowanym zgromadzeniu Komendanta Stołecznego Policji. Ponadto przedmiotowym zgromadzeniom nie przewodniczył indywidualnie oznaczo
ny organizator, który odpowiadałby za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia.Zgodnie z art. 22 ust. 2 Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych, sporządzonej w Wiedniu, dnia 18 kwietnia 1961 r. (Dz.U. z dnia 8 września 1965 r., Nr 37, poz. 232) "Państwo przyjmujące ma szczególny obowiązek przedsięwzięcia wszelkich stosownych kroków dla ochrony pomieszczeń misji przed jakimkolwiek wtargnięciem lub szkodą oraz zapobieżenia jakiemukolwiek zakłóceniu spokoju misji lub uchybieniu jej godności"
. Stosownie do powyższej regulacji - w trosce o bezpieczeństwo oraz przestrzeganie zasady eksterytorialności Ambasady FR w Warszawie i osób w niej zatrudnionych - działania podjęte przez policjantów i żołnierzy NJW MSWiA były adekwatne do zaistniałej sytuacji oraz zapobiegły dalszej eskalacji zachowań noszących znamiona naruszenia prawa.Reasumując pragnę poinformować, że podczas wykonywania czynności służbowych w dniu 23 listopada 1999 r. oraz w dniu 12 grudnia 1999 r. nie zebrano dowodów na niewłaściwe zachowania policjantów oraz przekroczenie przysługujących im uprawnień.
Z poważaniem
Bogdan Borusewicz