Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Gibuły, złożone na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):
Warszawa, dnia 2001-01-05
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
dot.: odpowiedzi na oświadczenie w sprawie likwidacji szkód górniczych w byłej kopalni srebra.
Nawiązując do oświadczenia złożonego przez senatora Ryszarda Gibułę na 71 posiedzeniu Senatu w dniu 14 grudnia 2000 roku w sprawie likwidacji szkód górniczych pozostałych po działających niegdyś na terenie miasta Boguszów-Gorce kopalniach srebra, przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Zgodnie z art. 96 ustawy z dnia 04.02.1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. nr 27, poz. 96) dotyczącym szkód górniczych "w razie braku przedsiębiorcy odpowiedzialnego za szkodę albo jego następcy prawnego, roszczenia określone niniejszym działem przysługują przeciwko Skarbowi Państwa". Decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 16.11.1998 r. uprawnienia Skarbu Państwa w zakresie reprezentacji Skarbu Państwa w tym zakresie wykonuje Minister Skarbu Państwa. Z tego powodu MSP podpisało umowę z Kancelarią Radców Prawnych PRO-CONTRA w Katowicach, która działając na podstawie upoważnienia Skarbu Państwa uprawniona jest do zawierania ugód w sprawach szkód górniczych powstałych w sytuacji gdy nie ma podmiotu gospodarczego odpowiedzialnego za tę szkodę.
W związku z powyższym poszkodowane podmioty powinny skontaktować się z MSP lub w wyżej wymienioną kancelarią gdzie otrzymają szczegółowe informacje o sposobie załatwienia wniosku o odszkodowanie jeśli rzeczywiście dotyczy to obiektów, które są zagrożone np. z powodu obsunięcia gruntu po starych wyrobiskach lub które zostały uszkodzone z tego powodu.
Likwidacja szkód górniczych na terenach poeksploatacyjnych, które nie spowodowały szkód w budynkach czy budowlach powinna być zadaniem właściciela gruntu, po uzyskaniu odpowiedniego dokumentu z Okręgowego Urzędu Górniczego. Jeżeli w świetle dokumentów okaże się, że likwidacja szkody była potrzebna a szkoda wynikała z działalności wydobywczej to istnieje szansa na sfinansowanie kosztów rekultywacji przynajmniej częściowo ze środków Skarbu Państwa lub z właściwych funduszy. Wysokość środków ze Skarbu Państwa zależy od oceny prawnej w każdym konkretnym przypadku.
Skarb Państwa będzie mógł wypłacić za ww. szkody tylko w sytuacji wyroku sądowego nakazującego taką zapłatę lub w sytuacji zawarcia ugody w trybie omówionym wcześniej.
Z poważaniem
Andrzej Chronowski