Minister Obrony Narodowej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):
Warszawa, 8 grudnia 2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, na oświadczenie Pana Senatora Ryszarda Gibuły złożone na 68. posiedzeniu Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Chciałbym poinformować Panią Marszałek, że w trakcie mojej wizyty w Waszyngtonie nie prowadziłem negocjacji w sprawie przejęcie przez Polskę używanych samolotów F-16. Zapoznałem natomiast Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki z obowiązującymi w Polsce uwarunkowaniami prawnymi określającymi sposób pozyskiwania przez nasz kraj sprzętu wojskowego.
Pragnę również zapewnić, iż o ostatecznym wyborze samolotu wielozadaniowego dla Sił Powietrznych RP zadecyduje międzynarodowy przetarg.
Odnosząc się do krytycznym uwag Pana Senatora Gibuły dotyczących oferowanej wersji samolotów F-16, pozwolę sobie zauważyć, że wśród samolotów tego typu znajdują się zarówno wyprodukowane 20 lat temu, jak i aktualnie wytwarzane, nie ustępujące swoimi możliwościami najnowszym konstrukcjom. Przedmiotem oferty rządu USA były zaś samoloty wyprodukowane jakiś czas temu, lecz dzięki modernizacji i doposażeniu spełniające wszystkie wymogi współczesnego pol
a walki. Nie muszę chyba dodawać, że wspomniane trzy rodzaje F-16 mają zdecydowanie różne ceny.Na zakończenie chciałbym podkreślić, że celem Ministerstwa Obrony Narodowej jest pozyskanie samolotu wielozadaniowego umożliwiającego wypełnianie zarówno zobowiązań sojuszniczych, jak i narodowych zadań obrony polskiej przestrzeni powietrznej. Niestety, konieczne jest przy tym uwzględnienie ograniczonych możliwości budżetu państwa.
Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, iż uzna je Pani Marszałek za wystarczające.
Łączę wyrazy szacunku
Bronisław Komorowski