Spis oświadczeń, oświadczenie


Stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73), przekazał Minister Spraw Zagranicznych:

Warszawa, 21 listopada 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na Pani pismo nr AG/043/364/2000/IV z dnia 3 listopada br. przekazuję stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych ws. oświadczenia złożonego przez senatora Ryszarda Gibułę podczas 67 posiedzenia Senatu RP.

Polska z dużą uwagą śledzi prace nad Kartą Praw Podstawowych UE. Inicjatywa opracowania Karty stanowi naturalny wynik rozwoju Unii Europejskiej. Poszanowanie praw podstawowych stanowi bowiem jedną z fundamentalnych zasad, na których opiera się Unia Europejska i jest niezbędnym warunkiem jej demokratycznej legitymacji.

Kraj nasz popiera działania zmierzające do ustanowienia Karty Praw Podstawowych UE. Z zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie do udziału w posiedzeniu plenarnym Konwencji opracowującej Kartę i możliwość zaprezentowania naszego stanowiska w tej kwestii. Unijna inicjatywa stworzenia katalogu praw podstawowych budzi w Polsce duże zainteresowanie.

Z oczywistych wzglądów, wynikających z polskich doświadczeń historycznych, w pełni popieraliśmy i popieramy inicjatywę utworzenia katalogu praw, który wzmocni demokratyczny i społeczny aspekt procesu integracji europejskiej. Polska dąży do maksymalnego zagwarantowania praw podmiotowych - czego wyrazem są postanowienia nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r.

Jako przyszły członek Unii, wyrażamy nadzieję, że przyjęta na szczycie Rady Europejskiej w Nicei Karta powinna mieć charakter dokumentu porządkującego oraz systematyzującego prawa. Poprzez kodyfikację w jednolitym tekście praw podstawowych gwarantowanych przez Unię Europejską wzmocni się stopień ochrony praw człowieka w państwach członkowskich.

Polsce i innym państwom kandydującym do członkostwa w UE jest i będzie potrzebny w przyszłości silny międzynarodowy system ochrony praw człowieka oparty o procedury sądowego rozpatrywania skarg indywidualnych. Podobny system umożliwia korygowanie występujących w każdym państwie niedoskonałości prawa i praktyki jego stosowania, przynosząc korzyści państwu i jego obywatelom.

Karta powinna wzmocnić europejski system ochrony praw jednostki i spójny system ochrony praw człowieka w Europie. Celowe jest więc stworzenie Karty, która systematyzowałaby i uwidoczniła te wartości i prawa, które są dla wszystkich państw europejskich najważniejsze.

Z wyrazami szacunku

Władysław Bartoszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie