Spis oświadczeń, oświadczenie


P.o. Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sekretarz Stanu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ryszarda Gibuły, złożone na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, dnia 06.04.2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie, złożone przez senatora Ryszarda S. Gibułę podczas 53 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 29 marca br., w sprawie podpisania przez Polskę Dodatkowego Protokołu do Konwencji o Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet niniejszym informuję, że - w myśl postanowień Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1997 roku w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny oraz Rozporządzenia z dnia 7 listopada w sprawie zniesienia Urzędu Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny i Kobiet - do zadań obecnego Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny "należy inicjowanie i koordynowanie działań na rzecz kształcenia i realizacji polityki państwa wobec rodziny" (paragraf 2.1.), w tym "opiniowanie, udział w opracowywaniu, i w miarę potrzeby, przygotowywanie projektów działań i regulacji prawnych służących poprawie bytowych, społecznych i kulturowych warunków życia rodziny". Zatem - zgodnie z postanowieniami wspomnianych dokumentów - podpisywanie międzynarodowych protokołów nie wchodzi w zakres kompetencji Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny.

Nie ma podstaw do uznania Polski za kraj, w którym istnieje pilna konieczność legalizowania możliwości przyjmowania i rozpatrywania skarg przez komitet do Spraw Likwidacji Dyskryminacji Kobiet w przypadku naruszenia któregokolwiek z postanowień Konwencji o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet. Szansę taką stwarza bowiem Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, powołany do obrony praw wszystkich obywateli. W ostatnim, opublikowanym Raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 1998 r. znalazły się tylko następujące sprawy dotyczące nierówności w traktowaniu kobiet:

- zróżnicowanie prawa małżonków do świadczeń zdrowotnych: z powodu uchylenia z dniem 1 stycznia 1999 r. obowiązujących dotychczas przepisów o ubezpieczeniu społecznym problem utracił aktualność w zakresie praw męża będącego członkiem rodziny osoby ubezpieczonej, natomiast pozostaje nadal aktualny w odniesieniu do małżonków uprawnionych do świadczeń kolejowej służby;

- skargi z tytułu odmawiania kobietom zgody na odbywanie przeszkolenia wojskowego w szkołach oficerskich lub w stadium wojskowym w cywilnej szkole wyższej. Powód do podobnych skarg został usunięty w momencie rekrutacji w 1999 r. pierwszych kobiet na studia w akademiach wojskowych.

O ile zaistnieje potrzeba podjęcia działań w kierunku podpisania protokołu i działania te formalnie znajdą się w gestii Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny, podejmę stosowne kroki w kierunku osiągnięcia celu, o który chodzi panu Senatorowi Ryszardowi S. Gibule.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Widzyk


Spis oświadczeń, oświadczenie