Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Drugie oświadczenie kieruję do ministra rolnictwa i rozwoju wsi pana Artura Balazsa.

Zwróciły się do mnie organizacje rolnicze z Izbą Rolniczą oraz Okręgowym Związkiem Hodowców Bydła w Białymstoku na czele oraz komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" OSHZ w Białymstoku, przedstawiając swoją opinię w sprawie utworzenia krajowego centrum hodowli zwierząt. W myśl przedmiotowego rozporządzenia wraz z utworzeniem krajowego centrum dokonuje się likwidacji okręgowej stacji oraz tworzy się regionalne centra, dokonując podziału kraju na trzy regiony.

Z rozporządzenia wynika, że województwo podlaskie znajdzie się w zasięgu działania regionalnego centrum hodowli zwierząt z siedzibą w Parzniewie wraz z województwami: lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Jest to największy region, obejmujący obszar prawie połowy kraju.

Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich wprowadziła obowiązek utworzenia jednostki organizacyjnej o zasięgu krajowym. To jednak nic nie mówi o likwidacji istniejących struktur terenowych i tworzeniu nowych o nielogicznym i niczym nieuzasadnionym zasięgu działania. Obecnie istniejące struktury okręgowych stacji zreformowane zostały dwa lata temu i sprawdzają się w działaniu, uzyskują efekty.

OSHZ w Białymstoku od 1993 r. osiągnęła największy postęp w zakresie rozwoju oceny bydła. I tak na przykład w 1993 r. oceniono sześć tysięcy siedemset sztuk, a we wrześniu 2000 r. trzydzieści trzy tysiące pięćset sztuk. W 1993 r. wydajność mleka od krowy wyniosła 3951 kg, a w 1999 r. 5578 kg. Region białostocki osiągnął największy postęp hodowlany i produkcyjny.

Panie Ministrze, planowana likwidacja okręgowej stacji w Białymstoku zniszczy ten dorobek, co będzie bardzo niekorzystne dla rozwoju rolnictwa w województwie podlaskim, które już obecnie jest największym zagłębiem hodowlanym bydła i produkcji mleka w kraju. Z opinii, które zostały mi przedstawione, wynika, iż zamierzone przez pana zmiany nie mają żadnego uzasadnienia, chyba że celem ich jest kolejna, tym razem niczym nieuzasadniona, likwidacja sprawdzonych i dobrze działających struktur organizacyjnych. Uważam, że nie leży to w interesie województwa podlaskiego ze względu na jego wybitnie rolniczy charakter, a także na to, że jego hodowcy mają szansę konkurować z zachodnioeuropejskimi farmami, większość gospodarstw zaś ma szanse dorównać unijnym standardom.

Zwracam się do pana ministra z prośbą o przeanalizowanie zasadności projektowanych rozwiązań pod kątem możliwości ich oddziaływania i wpływu na rozwój rolnictwa. Jako senator z dawnego województwa łomżyńskiego, będącego zagłębiem mleczarskim, pragnę wyrazić swoją opinię opartą na rozeznaniu w terenie oraz zdaniu rolników, którzy podjęte działania zmierzające do likwidacji istniejących struktur okręgowej stacji hodowli zwierząt uważają za kolejny krok w stronę osłabienia polskiego rolnictwa.

Z należnym szacunkiem,

Lech Feszler.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie