Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie


37. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie swoje kieruję do ministra skarbu pana Emila Wąsacza i ministra rolnictwa pana Artura Balazsa.

Kieruję zaniepokojony bardzo trudną sytuacją ekonomiczno-finansową cukrowni "Łapy" S.A. Cukrownia "Łapy" jest jedną z największych i najnowocześniejszych cukrowni w Polsce i jedyną w regionie północno-wschodnim. W regionie tym buraki cukrowe uprawia około 4,5 tysiąca plantatorów, an obszarze około 8 tysięcy ha. Stanowi to poważne, a czasami jedyne źródło dochodu dla gospodarstw i pozwala na utrzymanie rodzin. Bezpośrednio w cukrowni pracuje czterysta dwadzieścia osób, a w okresie kampanii cukrowniczej pracę sezonową podejmuje tam część mieszkańców Łap i okolic.

Cukrownia "Łapy" należy do bardzo znaczących zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, których w regionie jest niewiele. Przyczyną obecnej trudnej sytuacji jest ograniczenie limitów produkcyjnych oraz utrzymująca się tendencja spadkowa cen cukru.

Wskazując na stale pogarszającą się sytuację oraz trudności w pozyskaniu kredytów na finansowanie działalności bieżącej oraz skup buraków cukrowych, już w miesiącu lipcu ubiegłego roku zarząd spółki wystąpił do akcjonariuszy z wnioskiem o dokapitalizowanie spółki przez podwyższenie kapitału akcyjnego. Mimo pozytywnej opinii rady nadzorczej cukrowni i Rady Nadzorczej Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej, Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyraziło zgody na podwyższenie kapitału akcyjnego, argumentując to rozpoczęciem prywatyzacji sektora cukrowniczego.

Spowodowało to ogromne trudności w uzyskaniu kredytów oraz doprowadziło do ogromnych napięć społecznych. Podjęte wówczas rozmowy, z udziałem parlamentarzystów województwa podlaskiego i minister Barbary Litak-Zarębskiej, przyniosły zapewnienie pani minister, iż od miesiąca sierpnia lub września bieżącego roku zostaną sprywatyzowane wszystkie cukrownie, co byłoby niezbędnym warunkiem, aby cukrownie mogły uzyskać kredyty. Wtedy też uznano, że cukrownia "Łapy" powinna być prywatyzowana w pierwszej kolejności. Tak się jednak nie stało.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcyjonariuszy lubelsko-małopolskiej spółki cukrowniczej, obradujące w Warszawie, ustaliło tryb i warunki zbycia akcji tylko dla trzech grup regionalnych cukrowni: wschodniej, zachodniej i południowej. Oznacza to, że cukrownia "Łapy" wchodząca do grupy północnej, będzie prywatyzowana w ostatniej kolejności. Opóźnienie prywatyzacji tej grupy oznacza brak perspektyw funkcjonowania cukrowni "Łapy", o ile nie nastąpi jej dokapitalizowanie.

W związku z tym, aby zapobiec upadłości tej cukrowni, zwracam się do pana ministra o pozytywne załatwienie wniosku zarządu cukrowni "Łapy" z dnia 2 kwietnia 1999 r. o podwyższenie kapitału akcyjnego spółki w drodze emisji akcji. Podwyższenie kapitału akcyjnego i szybkie objęcie akcji nowej emisji przez inwestora dawałoby bankom gwarancje spłaty zobowiązań, umożliwiając restrukturyzację zadłużenia i przeprowadzenie kampanii cukrowniczej w roku bieżącym. W przeciwnym wypadku brak perspektyw w poprawę aktualnej sytuacji na rynku cukru spowoduje, że banki będą zmuszone wypowiedzieć umowy kredytowe i zadłużenie pozostawić w stan wymagalności. Doprowadzi to do upadłości spółki.

Upadłość cukrowni spowodować może zaniechanie uprawy buraka cukrowego w regionie północno-wschodnim, pozbawienie rolników dochodów z ich uprawy oraz utratę miejsc pracy osób zatrudnionych w zakładzie. Dlatego ogromnie ważne jest utrzymanie cukrowni jako funkcjonującego zakładu o znaczeniu strategicznym w rolniczym województwie podlaskim.

Jako senator z tego województwa, do którego zwrócili się organizacje producentów, związków zawodowych oraz zarząd spółki, przedkładam w ich imieniu propozycje działań rządu, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji w polskich cukrowniach, polegające między innymi na: wykupie nadwyżki cukru z kwoty "A" szacowanej na około 400-500 tysięcy t, ustanowieniu ochrony celnej przy imporcie cukru na poziomie obowiązującym w Unii Europejskiej, weryfikacji limitu produkcji cukru na kraj według realnie oszacowanego spożycia, przyśpieszeniu prywatyzacji cukrowni, wejście inwestora strategicznego.

Podjęcie tych działań oraz dokapitalizowanie spółki uratuje jedyną cukrownię w województwie podlaskim.

Pragnę przy tej okazji zwrócić także uwagę na to, że 7 maja w imieniu kilku senatorów składaliśmy również oświadczenie w tejże sprawie. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie