Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Lecha Feszlera, złożonym na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):

Warszawa, dn. 10 maja 1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej uznając za jeden z najważniejszych problemów, wymagających zdecydowanych rozwiązań, kwestię rejestrowanego i ukrytego bezrobocia na wsi wystąpił o pożyczkę Banku Światowego wspierającą Program Aktywizacji Terenów Wiejskich. Głównym celem programu jest przyczynienie się do finansowania inwestycji w infrastrukturę wiejską, kształcenie i szkolenia oraz rozwój sektora prywatnego, który bezpośrednio i pośrednio pomoże w tworzeniu nowych rodzajów działalności pozarolniczych na wsi.

Rada Ministrów na posiedzeniu w październiku 1998 r. podjęła uchwałę w sprawie projektu ustawy budżetowej na rok 1999 i ustaliła, że środki finansowe z rezerwy celowej przeznaczone na rozwój miejsc pracy poza rolnictwem na terenach wiejskich oraz na rozwój infrastruktury wsi, będą do dyspozycji Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz upoważniła Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej do negocjacji z BŚ warunków udzielania kredytu na finansowanie rozwoju infrastruktury wiejskiej.

Również Parlament przyjmując Ustawę Budżetową (Ustawa Budżetowa na rok 1999 z dnia 17 lutego 1999, Dz. Ust. 17/99, poz. 154 - Część 83, Dział 97, Rozdział 9718, Poz. 35) uznał za niezbędne przeznaczenie kredytu z BŚ - zapisanego w rezerwie celowej jako "środki na rozwój miejsc pracy poza rolnictwem na terenach wiejskich oraz rozwój infrastruktury będące w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym 30.000 tys. zł na rozwój sieci elektroenergetycznej na wsi" w kwocie około 152 mln zł jako równowartość pierwszej transzy kredytu BŚ 40 mln USD - na tworzenie nowych, pozarolniczych miejsc pracy na terenach wiejskich.

W związku z powyższymi ustaleniami w pierwszym kwartale br. odbyły się konferencje i seminaria z udziałem przedstawicieli samorządów terytorialnych, w czasie których dyskutowano z przedstawicielami BŚ sposób wykorzystania pożyczki, w tym kryteria doboru regionów, dla których uruchomione będą środki pochodzące z pierwszej transzy pożyczki BŚ. W wyniku dyskusji zaproponowano 7 województw (podkarpackie, świętokrzyskie, zachodnio-pomorskie, małopolskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie). Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru był poziom bezrobocia na wsi.

Niemniej jednak Pan Minister A. Balazs na spotkaniu w I połowie kwietnia z przedstawicielem BŚ Panem P. Wilczyńskim omówił konieczność rozszerzenia I transzy pożyczki (40 mln USD) na wszystkie województwa.

Dnia 30 marca br. na 33 posiedzeniu Senatu Pan Senator Lech FESZLER złożył oświadczenie, w którym wyraził swoje zaniepokojenie faktem pominięcia województwa podlaskiego w planach wykorzystania pożyczki Banku Światowego w ramach wspomnianego programu.

Biorąc pod uwagę kierunek w jakim zmierzają prace przygotowawcze do przyjęcia pożyczki z BŚ oraz argumentację jaka została przedstawiona przez Pana Senatora pragnę zakomunikować Pani Marszałek, że MriGŻ podziela stanowisko zaprezentowane we wspomnianym oświadczeniu i będzie je podtrzymywać w rozmowach z Bankiem Światowym.

Z wyrazami szacunku
Henryk Wujec


Spis oświadczeń, oświadczenie