Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 11 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Kazimierza Drożdża, Senatora RP, w dniu 7 grudnia 2000 r., w sprawie decyzji dotyczącej likwidacji Posterunku Celnego w Bystrzycy Kłodzkiej, uprzejmie informuję, co następuje.

1. Zgodnie z założeniami przyjętej przez Radę Ministrów "Strategii działania polskiej administracji celnej do roku 2002", likwidacja wielu małych, słabych kadrowo i kosztownych placówek celnych, na rzecz dużych jednostek organizacyjnych, odpowiednio wyposażonych, dysponujących kadrą o wysokich kwalifikacjach zawodowych dokonywana jest w celu najefektywniejszego wykorzystania potencjału kadrowego, bazy materialnej oraz posiadanych środków finansowych administracji celnej.

2. Koncentracja jednostek organizacyjnych administracji celnej stanowi również efekt realizacji zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

3. Główny Urząd Ceł stwierdził, że większość odpraw dokonywanych w Posterunku Celnym w Bystrzycy Kłodzkiej może odbywać się z zastosowaniem procedur uproszczonych. Procedura ta pozwala na dokonanie odprawy celnej bez konieczności dostarczania towaru do posterunku celnego. Przykładowo Bystrzyckie Fabryki Mebli S.A. przygotowują się już do korzystania z tych procedur.

4. Ponadto z informacji przekazanych Ministerstwu Finansów przez GUC wynika, że zlokalizowany w niewielkiej odległości od Bystrzycy, Oddział Celny w Kłodzku jest odpowiednio wyposażony do bezkolizyjnego wykonywania dodatkowych zadań związanych z likwidacją omawianego posterunku.

5. Główny Urząd Ceł poinformował również Ministerstwo Finansów o zobowiązaniu dyrektorów urzędów celnych do szerokiego propagowania procedur uproszczonych oraz informowania o możliwościach ich stosowania. W tym celu 30 listopada ubiegłego roku Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu spotkał się z lokalnymi władzami samorządowymi oraz przedstawicielami lokalnego środowiska gospodarczego.

6. Prezes Głównego Urzędu Ceł zobowiązał również Dyrektora Urzędu Celnego we Wrocławiu do podjęcia, w porozumieniu z lokalnymi władzami i środowiskiem gospodarczym, wszelkich działań służących zapewnieniu płynnej obsługi celnej podmiotów w nowej sytuacji.

7. W dniu 15 grudnia 2000 r., w siedzibie Bystrzyckiej Fabryki Mebli, odbyło się szkolenie dla zainteresowanych przedsiębiorców w zakresie praktycznego stosowania procedur uproszczonych.

8. Obecna nowelizacja Kodeksu celnego przewiduje m.in. możliwość korzystania z procedur uproszczonych przez agencje celne, które będą mogły realizować odprawy celne, z zastosowaniem omawianej formy, w imieniu importerów i eksporterów. Rozwiązanie to przyczyni się do zapewnienia obsługi celnej zainteresowanych podmiotów również w wypadku braku w danej miejscowości jednostki administracji celnej.

9. W uzasadnionych sytuacjach istnieje także możliwość zastosowania ułatwień w postaci wydawania decyzji organu celnego o wyznaczeniu miejsca, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego lub o uznaniu takiego miejsca na wniosek osoby zainteresowanej.

Z wymienionych względów Prezes Głównego Urzędu Ceł podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące likwidacji Posterunku Celnego w Bystrzycy Kłodzkiej, wyrażone wcześniej w piśmie do Pana Senatora Kazimierza Drożdża (pismo z dnia 22.11.2000 r., sygn. GP-II-012-149/00).

Odnośnie kwestii ewentualnego przesunięcia w czasie organizacji procesów dostosowawczych pragnę zauważyć, że brak konkretnego terminu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie może stanowić podstawy zaniechania lub spowolnienia stosownych działań w przedmiotowym zakresie.

Przedstawiając powyższe pragnę wyrazić przekonanie, że niniejsza odpowiedź usatysfakcjonuje Pana Senatora.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Jan Wojcies
zczuk


Spis oświadczeń, oświadczenie