Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
45. posiedzenie Senatu RP
19 listopada 1999 r.
Oświadczenie
Szanowny Panie Ministrze!
W dniu 21 lipca 1999 r. Centralna Komisja Lekarska MSWiA, powołując się na § 5 pkt 2 rozporządzenia MSW z dnia 9 sierpnia 1991 r., wydała w swej treści bezprecedensowe i bezprawne wytyczne zmieniające dotychczas obowiązujące wytyczne z dnia 21 kwietnia 1997 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierzy podległych MSWiA.
W pkt 1 niniejszych wytycznych zawarte zostało polecenie diametralnie zmieniające pkt 15 wytycznych z dnia 1 kwietnia 1997 r., w swej treści bezsprzecznie naruszające w rażący sposób akty normatywne wyższego rzędu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nieważność pkt 1 "nowych wytycznych" z mocy prawa.
Art. 47 pkt 1 ustawy o Straży Granicznej z dnia 12 października 1990 r. stanowi, że zwolnienie funkcjonariusza ze służby nie może nastąpić przed upływem dwunastu miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba że funkcjonariusz zgłosi pisemne wystąpienie ze służby.
Dotychczas obowiązujące wytyczne Centralnej Komisji Lekarskiej MSWiA z dnia 1 kwietnia 1997 r., w pkt 15 były zgodne zarówno z ustawą o Straży Granicznej, jak i z zarządzeniem nr 12 MSWiA z dnia 17 marca 1997 r., w sprawie przebiegu służby oraz praw i obowiązków funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Natomiast "znowelizowany" pkt 15 w wytycznych z dnia 1 kwietnia 1997 r., zmieniony wytycznymi z 21 lipca, zabroniłby lekarzowi wydawania orzeczenia o czasowej niezdolności do służby, czyli zwolnienia lekarskiego, funkcjonariuszowi, w stosunku do którego uprawomocniło się orzeczenie o trwałej niezdolności do służby.
Mając na uwadze fakt, że wytyczne nie są aktem prawnym, lecz poleceniem służbowym, to jednak, ogólnie rzecz ujmując, w swej formie i treści służyć mają realizacji prawa określonego ramami ustawy. W tym przypadku ta zasada w sposób bezprecedensowy jest tego zaprzeczeniem.
Znowelizowane wytyczne zmuszają lekarzy zatrudnionych w MSWiA do nieetycznego postępowania (niewydawania zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszowi, gdy jego stan zdrowia tego wymagał), zmuszają ich do łamania przepisów ustawy.
W przypadku stosowania się lekarzy do nałożonego w "nowych" wytycznych obowiązku niedawania orzeczenia o czasowej niezdolności do służby dochodzi nie tylko do naruszania przepisów wymienionych ustaw, lecz również do naruszenia praw pacjenta.
Konkludując, opisany stan faktyczny zawarty w "nowych" wytycznych Centralnej Komisji Lekarskiej MSWiA jest kompromitacją profesjonalizmu, kpiną z przepisów prawa i aktem wyjątkowo złej woli.
Nadmienić należy, że ta bezprawna praktyka dotyka już w chwili obecnej szeregu funkcjonariuszy i skutkować może procesami sądowymi.
Z uwagi na tak drastyczne naruszenie prawa, które dotyczy życiowych spraw funkcjonariuszy, uprzejmie proszę o anulowanie w ramach nadzoru służbowego "nowych" wytycznych z dnia 21 lipca 1999 r.
Z poważaniem, Jolanta Danielak i Wiesław Pietrzak.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie