Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie
90. posiedzenie Senatu RP
13 września 2001 r.
Oświadczenie
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Oświadczenie kieruję do marszałek Senatu, do prezydenta Rzeczypospol
itej i do premiera Rzeczypospolitej.Kandydaci SLD do Senatu podpisują zobowiązanie, że będą dążyć do likwidacji Senatu. O likwidacji Senatu mówi także Platforma Obywatelska i PSL. Przypominają się więc początki PRL. W referendum "Trzy razy tak" był postulat likwidacji Senatu. Był też wówczas plakat "Senat z wozu, koniom lżej".
Czy Senat jest potrzebny? Senat jest standardem demokratyzacji. Powstał dzięki postulatom "Solidarności". Istnienie Senatu to początek wolnej Polski. To rzeczywista wola narodu i narodowy interes. Istnienie Senatu wywodzi się z rady królewskiej. Jest to kontynuacja najlepszych polskich tradycji, wywodzących się także z Konstytucji 3 Maja.
Dlaczego Senat jest konieczny? W Sejmie toczy się walka polityczna. Ścierają się partyjne interesy. W Senacie odbywa się rzeczywista refleksja na temat prawa nie tyle pod kątem polityki, ile pod kątem wspólnego dobra. Wybory do Senatu odbywają się w sposób najbardziej demokratyczny. Są to wybory większościowe, głosowanie na konkretną osobę. Jest to z
arazem osobiste zobowiązanie człowieka wybranego do szczególnej odpowiedzialności wobec wyborców. Wyborcy mają prawo do rozliczenia swego kandydata.Dorobek odrodzonego Senatu jest bardzo wielki. To właśnie z Senatu wyszły najważniejsze inicjatywy legislacyjne, dotyczące zrębów ustroju demokratycznego i samorządowego. To właśnie Senat przez swoją inicjatywę w 2000 r. umożliwił Polonii pełne głosowanie podczas wyborów prezydenckich. To tutaj powstały inicjatywy ustaw: o Karcie Praw Polaka, o obywatelstwie po
lskim, o repatriacji, o społecznym nadawcy w radiofonii i telewizji, o pozostawieniu szkół artystycznych w gestii ministra. To Senat objął patronat nad Polakami na obczyźnie. Nie zapominajmy, że polska emigracja jest bardzo liczna. Więcej niż 1/3 Polaków żyje poza Polską. Oni potrzebują pomocy Senatu.Nie wolno nam też zapomnieć, że istnieje zasada dwuinstancyjności, jeśli chodzi o instytucje związane z prawem. Żeby istniała możliwość weryfikacji prawa, konieczne jest więc istnienie dwóch instancji. Przykładem jest sądownictwo.
Senat to polska racja stanu i prestiż Polski na arenie międzynarodowej. Sygnał, że w Polsce nie ma trwałych instytucji, że wszystko można zmienić, to sygnał, że nie ma demokracji. W czasie stanu wojennego nie wolno było marzyć i mówić o Senacie i o urzędzie prezydenta. Zniesienie Senatu to puste miejsce dla Polski w instytucjach międzynarodowych. Niemal wszystkie demokratyczne państwa świata posiadają dwuizbowy parlament.
Likwidacja Senatu to demontaż demokracji w Polsce! Mamy wzorce na Wschodzie - na Białorusi, gdzie wszystkie instytucje demokratyczne zostały zlikwidowane. Białoruś - czy demokracja zachodnia, do której Polska wreszcie doszła?
Moje bycie senatorem to powód do dumy, a nie do wstydu. Być senatorem to godność i zobowiązanie. Nie pozwolimy zlikwidować Senatu w Polsce!
Popisali: Krystyna Czuba, Janina Sagatowska, Marcin Tyrna, Stefan Konarski, Dorota Czudowska, Bogdan Tomaszek, Ligia Urniaż-Grabowska, Jan Cimanowski, Jan Chodkowski, Dariusz Kłeczek, Anna Bogucka-Skowrońska, Elżbieta Płonka, Jerzy Masłowski, Sławomir Willenberg, Zdzisław Maszkiewicz. Dziękuję.