Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie
85. posiedzenie Senatu RP
5 lipca 2001 r.
Oświadczenie
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
W październiku 2000 r. "Lasy Państwowe" zerwały porozumienie z przemysłem drzewnym i w sposób drastyczny podniosły cenę drewna, która zrównała się z cenami w Europie Zachodniej i Północnej. Stało się to w okresie, kiedy nadwartościowa złotówka utrudniała eksport drewna w postac
i przetworzonej i nieprzetworzonej. Ta decyzja doprowadziła do głębokiego kryzysu w przemyśle drzewnym i do upadku ogromnej liczby tartaków, również w regionach o wysokiej stopie bezrobocia.Problemy te były tematem mojego oświadczenia skierowanego do ministra środowiska na siedemdziesiątym pierwszym posiedzeniu Senatu w dniu 14 grudnia ubiegłego roku. W dniu 19 stycznia bieżącego roku minister Antoni Tokarczuk poinformował mnie, że przedstawione problemy będą przedmiotem prac zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele "Lasów Państwowych" i Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Na wniosek izby przeprowadziłem z dyrektorem generalnym "Lasów Państwowych" rozmowę, w czasie której - jak się wydawało - pan dyrektor Konrad Tomaszewski wykazał zrozumienie dla bardzo trudnej sytuacji zakładów przemysłu drzewnego. Sugerował również, że środki na wsparcie działań ratunkowych dotyczących tych zakładów można uzyskać ze sprzedaży Szwedom 6,98% akcji Banku Ochrony Środowiska, które posiada dyrekcja generaln
a "Lasów Państwowych". W dniu 8 marca bieżącego roku na naradzie w Piechowicach w mojej obecności dyrektor Tomaszewski obiecał przedstawicielom przemysłu drzewnego, że terminy płatności za zakupione przez przedsiębiorców drewno zostaną wydłużone, a część odsetek za zwłokę w regulowaniu należności będzie umorzona. W dniu 3 kwietnia bieżącego roku na konferencji w Poznaniu, również w mojej obecności, zaakceptował wnioski przygotowane przez zespół. Po pierwsze, wniosek o reaktywowanie rynku ogólnego dla większych odbiorców surowców. Po drugie, wniosek o ustalenie w przetargach cen wywoławczych na poziomie wynegocjowanym przez komisje mieszane, powołane w tym celu na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji "Lasów Państwowych". Po trzecie, wniosek o udostępnienie w Internecie pełnej informacji o ofertach nadleśnictw, przy czym przyjmowane miałyby być tylko te oferty zakupów, które nie przekroczą 120% masy zakupionej w siedmiu wcześniejszych kwartałach, jeśli chodzi o wiarygodnych klientów, i 90% masy, jeśli chodzi o pozostałych. Po czwarte, wniosek o ustalenie harmonogramów przetargów w niekolidujących ze sobą terminach. Po piąte, wniosek o ujednolicenie pięciu kryteriów rozstrzygania przetargów. Dyrekcja generalna "Lasów Państwowych" złożyła również deklarację, że możliwe będzie bezskutkowe rozwiązanie już podpisanych umów i że nieodebrane drewno trafi na przetargi uzupełniające po obniżeniu jego ceny, że terminy płatności zostaną wydłużone do sześćdziesięciu dni, a odsetki za przeterminowane płatności nie będą naliczane. Warunki te miały obowiązywać do 31 lipca 2001 r. z możliwością przedłużenia tego terminu.Niestety, przed kilkoma dniami zostałem poinformowany przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego, że wcześniej omówione uzgodnienia nie zostały zrealizowane. Z informacji prasowych wynika, że akcje Banku Ochrony Środowiska zostały przez dyrekcję generalną "Lasów Państwowych" sprzedane szwedzkiemu bankowi SEB, który dzięki temu stał się największym akcjonariuszem tego polskiego banku.
W tej sytuacji zwracam się do pana premiera Jerzego Buzka z prośbą o osobiste zainteresowanie się przedstawionymi problemami oraz o informację, na co dyrekcja generalna "Lasów Państwowych" przeznaczyła 178 milionów zł uzyskanych ze sprzedaży akcji.
W moim przekonaniu postępowanie dyrektora Konrada Tomaszewskiego doprowadzi do tego, że w naszym kraju importowane z Białorusi i Ukrainy tanie drewno przetwarzane będzie przez austriackie i fińskie tartaki, a lasy państwowe utrzymywane będą ze środków budżetowych.
Dziękuję, Panie Marszałku.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie