Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):
Warszawa, dnia 20.12.99 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
Ustosunkowując się do oświadczenia Senatora Jerzego Cieślaka złożonego podczas 45 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 listopada 1999 r., przesłanego przy piśmie marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pani prof. dr hab. Alicji Grześkowiak znak: AG/043/430/99/IV uprzejmie wyjaśniam:
Oświadczenie pana Senatora Jerzego Cieślaka poruszające "problemy emerytów i rencistów z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne od dochodów uzyskiwanych z więcej niż jednego źródła" zawiera bardzo obszerny wywód dotyczący art. 22 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), obejmujący między innymi argumenty uzasadniające istnienie takiego uregulowania. Argumenty te podzielane są także przez nasz resort, dlatego też proponowane przez nas zmiany w/w ustawy (projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym został przekazany do Sejmu) nie obejmują zmiany art. 22 przedmiotowej ustawy.
Należy podnieść, iż emeryci i renciści nie są jedyną grupą ubezpieczonych, którzy mają więcej niż jedno źródło przychodów od których są obowiązani opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne i brak jest powodu, aby grupę tę w całości traktować w sposób wyjątkowy.
Wydaje się, iż faktyczny problem stanowi sytuacja gdy jednym ze źródeł przychodów jest prowadzona działalność pozarolnicza dla której jako minimalną podstawę naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalono kwotę 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, zaś osiągany przez ubezpieczonego z tego źródła przychód jest niższy.
Należy podnieść, iż propozycje zmiany przepisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym celem wyeliminowania wyżej opisanej sytuacji opracowane przez Ministerstwo Zdrowia nie zostały zaakceptowane w trakcie uzgodnień międzyresortowych dotyczących projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i w związku z powyższym nie znalazły się w projekcie skierowanym do Sejmu.
O ile jednak dotychczasowe uregulowanie przedmiotowej kwestii budzi zastrzeżenia istnieje nadal możliwość zgłoszenia przez zainteresowanych posłów lub senatorów odpowiednich propozycji poprawek do w/w projektu w Komisji Sejmu lub Senatu w trybie określonym przez regulaminy tych organów.
Z wyrazami szacunku
Franciszka Cegielska