Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2
Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 41. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 1999-08-31
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przekazanym przez Panią Marszałek, przy piśmie z dnia 16 sierpnia 1999 r. nr AG/043/338/99/IV, oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Cieślaka, złożonym podczas 41 posiedzenia Senatu, uprzejmie informuję:
Wejście w życie reformy ustrojowej państwa, w dniu 1 stycznia 1999 r. spowodowało, iż prowadzenie większości dotychczasowych państwowych instytucji kultury stało się zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z art. 145 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U. Nr 106, poz. 668 z późn. zm.), powiaty i miasta na prawach powiatu przejęły instytucje wpisane dotychczas do rejestrów prowadzonych przez wojewodów, z wyłączeniem instytucji określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu
instytucji kultury o charakterze regionalnym wpisanych do rejestrów prowadzonych przez wojewodów, podlegających przekazaniu do samorządów województw w celu ich prowadzenia, w ramach zadań własnych (Dz.U. Nr 148, poz. 971).Zgodnie z art. 149 ustawy o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa w porównaniu z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy prowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872), o przyporządkowaniu instytucji kultury do powiatu lub miasta na prawach powiatu decydowała siedziba instytucji.
W związku z powyższym, miasto Jelenia Góra stało się organizatorem dla Biura Wystaw Artystycznych, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Regionalnego Centrum Kultury, Teatru im. C.K. Norwida i Państwowego Teatru Animacji zgodnie z powołanym powyżej przepisem.
Jednocześnie, prowadzenie i finansowanie przejętych przez jednostki samorządu terytorialnego instytucji kultury jest zadaniem własnym samorządów. Oznacza to, że źródłem pokrycia wydatków związanych z finansowaniem takich zadań są dochody własne samorządów.
Ponadto, ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 110, poz. 721 z późn. zm.) stanowi, że jednostki samorządu terytorialnego, które są organizatorami instytucji kultury, zapewniają dla nich środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym taka działalność jest prowadzona.
W świetle powyższego oraz zgodnie z istniejącym stanem prawnym, finansowanie przez samorząd zadań z zakresu kultury, powinno odbywać się bez udziału dotacji z budżetu państwa.
Jednakże, ze względu na ograniczone możliwości sfinansowania zadań własnych w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego, w ustawie budżetowej na 1999 rok utworzono rezerwę celową, której środki przeznaczono m.in. na dofinansowanie zadań samorządów w dziedzinie kultury i sztuki. Rezerwa na powyższy cel została już rozdysponowana pomiędzy te samorządy, w których wysokość projektowanych dochodów własnych nie dawała możliwości sfinansowania pełnych kalkulacyjnych wydatków zaplanowanych dla instytucji kultury, przejętych z dniem 1 stycznia 1991 r.
Minister Finansów, w oparciu o propozycje przedstawione przez Ministra Kultury i Sztuki, decyzją z dnia 21 maja 1999 r. nr FS9-453D/8/1/99 przyznał dla miasta Jelenia Góra dotację w wysokości 3.094 tys. zł.
Należy podkreślić, że wysokość przedmiotowej rezerwy była ograniczona i nie jest możliwe przyznanie z budżetu państwa dodatkowych środków.
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Finansów
SEKRETARZ STANU
Jerzy Miller