W związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 36. Posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39) Minister Finansów przesłał wyjaśnienie:
Warszawa, 1999-06-21
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 26 maja 1999 r. (znak: AG/043/224/99/IV) w sprawie oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Jerzego Cieślaka na 36. posiedzeniu Senatu w sprawie "stworzenia jednoprocentowej rezerwy w budżetach wojewodów", uprzejmie informuję;
1. Stosownie do obowiązujących przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zmianami) w budżecie państwa tworzy się rezerwę ogólną, nie wyższą niż 0,2% wydatków budżetu (art. 66 ust. 1);
2. W budżecie państwa, zgodnie z normą ust. 2 art. 66 tej ustawy mogą być także tworzone rezerwy celowe, w przypadku gdy inne ustawy tak stanowią oraz na wydatki, których szczegółowy podział na pozycje klasyfikacji budżetowej nie może być dokonany w okresie opracowywania budżetu, a także na wydatki, których źródłem finansowania są środki pochodzące ze źródeł zagranicznych.
Podkreślenia wymaga, że ustawa o finansach publicznych wprowadziła istotne ograniczenia, w stosunku do poprzedniej regulacji (ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe), polegające na:
- zmniejszeniu z 1% do 0,2% wydatków budżetu państwa, wysokości rezerwy ogólnej,
- ograniczeniu rezerw celowych; łączna ich suma (z wyjątkiem rezerw na wydatki, które będą finansowane ze źródeł zagranicznych) nie może przekroczyć 5% wydatków budżetu,
- uzyskania pozytywnej opinii sejmowej komisji właściwej do spraw budżetu w przypadku potrzeby zmiany przeznaczenia rezerwy celowej.
Ustawa o finansach publicznych nie przewiduje tworzenia rezerwy w budżetach dysponentów - ministrów lub wojewodów.
Uwzględniając powyższe oraz fakt, że zmniejszyła się ilość zadań i jednostek organizacyjnych podporządkowanych wojewodom - nie znajduję uzasadnienia do wprowadzania w systemie budżetowym możliwości tworzenia przez wojewodów rezerwy na nieprzewidziane wydatki.
Pragnę dodatkowo poinformować, że ustawa o finansach publicznych bardzo rygorystycznie traktuje wszelkie odstępstwa od wielkości wydatków, zaplanowanych w ustawie budżetowej.
wyrazami szacunku
Z upoważnienia Ministra Finansów
PODSEKRETARZ STANU
Halina Wasilewska-Trenkner