Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie


12. posiedzenie Senatu RP

22 maja 1998 r.

Oświadczenie

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r. gwarantowany zasiłek okresowy może być wypłacany przez okres do trzech lat, a jego wysokość w pierwszych dwunastu miesiącach wynosi aktualnie 333 złote miesięcznie (od września bieżącego roku wynosić będzie 351 złotych miesięcznie). Nie przysługuje osobie, która podjęła zatrudnienie albo pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. W praktyce osoby te zmuszone są do rezygnacji z ofert zatrudnienia na czas określony, w niepełnym wymiarze czasu pracy i za niewielkim wynagrodzeniem. W tych przypadkach pracownicy pomocy społecznej stoją przed dylematem, czy mobilizować osobę samotnie wychowującą dziecko, uprawnioną do pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego do aktywnego poszukiwania pracy z perspektywą podjęcia zatrudnienia.

W opinii pracowników miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej wypłata przyznanego wcześniej gwarantowanego zasiłku okresowego powinna być zawieszana na okres wykonywania pracy. Po tym okresie osoba uprawniona powinna mieć nadal prawo do otrzymywania tego zasiłku.

Oświadczenie swoje kieruję do ministra pracy i polityki socjalnej z wnioskiem o pilną nowelizację art. 31 ustawy o pomocy społecznej, z uwzględnieniem wyrażonych przeze mnie opinii, konsultowanych wcześniej z pracownikami wojewódzkich ośrodków pomocy społecznej na Dolnym Śląsku.

Informuję jednocześnie Wysoką Izbę, że w przypadku zaniechania przez rząd realizacji przedstawionego wniosku, grupa senatorów Sojuszu Lewicy Demokratycznej podejmie inicjatywę legislacyjną w tej sprawie, co oczywiście przedłuży postępowanie i opóźni proces doskonalenia przepisów omawianej ustawy.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie