Spis oświadczeń, oświadczenie


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Stanisława Cieśli, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, dnia 5.12.2000 r.

Pan
Stanisław CIEŚLA
Senator
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na wystąpienie z dnia 10 października 2000 r. w sprawie reorganizacji sądownictwa powszechnego, w tym planowanych zmian organizacyjnych dotyczących Sądu Okręgowego w Sieradzu - uprzejmie informuję, co następuje:

Prace w zakresie zracjonalizowania struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego - z udziałem przedstawicieli sądów i prokuratur - trwają w resorcie od kilku lat.

Przygotowane obecnie rozwiązania organizacyjne mają na celu przede wszystkim ograniczenie liczby sądów okręgowych. Przyszłe sądy okręgowe stanowić będą jednostki o zbliżonych granicach wielkości i porównywalnych zakresach kompetencji. Małe sądy okręgowe zostałyby przekształcone w ośrodki zamiejscowe większych, sąsiednich sądów.

Potrzeba przeprowadzenia powyższych zmian podyktowana jest przede wszystkim koniecznością poprawy merytorycznej nadzoru nad pracą sądów.

Okoliczność, że często małe sądy okręgowe uzyskują lepsze od większych jednostek wyniki pracy wypływa z faktu, że obciążenie sędziów w sądzie małym jest nieporównywalnie mniejsze.

Wśród sądów okręgowych planowanych do przekształcenia w ośrodki zamiejscowe znalazł się również Sąd Okręgowy w Sieradzu - jednostka posiadająca dwuwydziałową strukturę. Jednak w wyniku tej zmiany kontakt lokalnej społeczności z sądem nie zostanie w żaden sposób utrudniony lub ograniczony, gdyż w ośrodku nadal będą rozpoznawane w pierwszej i drugiej instancji sprawy cywilne i karne.

Brak pozytywnej decyzji odnośnie utworzenia wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowych w Sieradzu wynikał przede wszystkim z niewielkiej liczby spraw, które byłyby tam rozpoznawane. Liczba ta nie uzasadniała celowości funkcjonowania tego rodzaju komórki organizacyjnej.

Odnośnie propozycji powołania w Pajęcznie, Poddębicach i Wieruszowie sądów rejonowych, pragnę poinformować, że obowiązujące w resorcie kryteria uniemożliwiają powołanie tego rodzaju jednostek sądowych w ww. miastach.

Jednakże celem ułatwienia dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości, istnieje możliwość utworzenia zamiejscowych wydziałów cywilno-karnych, jednostek rozpoznających "drobne" sprawy cywilne, karne i karne skarbowe.

Przygotowywane zmiany organizacyjne w sądownictwie polegają również na ujednoliceniu obszarów właściwości sądów z granicami województw. W wyniku tego rodzaju działań nastąpią przeniesienia w obszarach sądów okręgowych gmin wykraczających poza granice danego województwa.

Zgodnie z powyższym założeniem planowane jest włączenie powiatu wieruszowskiego do obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Wieluniu.

Natomiast sprawy gmin z powiatu pajęczańskiego będą rozpoznawane w trzech różnych sądach rejonowych. Tego typu zmiana uzasadniona jest koniecznością zniwelowania dysproporcji w obszarach właściwości poszczególnych sądów rejonowych, które mogą wystąpić po wprowadzeniu w życie projektowanych rozwiązań organizacyjnych.

Z poważaniem

Wojciech Jasiński


Spis oświadczeń, oświadczenie