Odpowiedź na oświadczenie senatora Stanisława Cieśli wygłoszone podczas 23. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27), przekazał Komendant Główny Policji:
Warszawa, dnia 10.12.1998 r.
Pan
Andrzej Chronowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do pisma AG-043-246-98/IV i załączonego oświadczenia złożonego przez senatora Stanisława Cieślę w sprawie organizacji komisariatów Policji uprzejmie informuję, że Zarządzeniem nr 22/98 z dnia 3 listopada 1998 r. określiłem szczegółowe zasady organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w powyższym Zarządzeniu, z dniem 1stycznia 2001 roku w Policji funkcjonować będą międzygminne komisariaty Policji o stanie etatowym nie mniejszym niż 25 stanowisk.
Aktualnie w Policji funkcjonuje 918 komisariatów o stanie 3-5 etatów oraz 548 komisariatów o stanie etatowym 6-11. Ustawa kompetencyjna stworzyła możliwości prawne przekształceń najmniejszych komisariatów w rewiry dzielnicowych oraz pokrywania kosztów utworzenia dodatkowych etatów Policji w rewirach dzielnicowych przez rady powiatu lub rady gminy.
W najbliższych dwóch latach przewiduje się przekształcenie najmniejszych komisariatów w porozumieniu z właściwymi wójtami, burmistrzami lub prezydentami miast w rewiry dzielnicowych, a następnie na bazie kilku rewirów dzielnicowych tworzenie komisariatów międzygminnych o stanie co najmniej 25 etatów.
Usprawni to w znacznym stopniu funkcjonowanie Policji na szczeblu komisariatów, gdyż jednostki te działać będą w systemie całodobowym, a ponadto zostaną w nich utworzone specjalistyczne ogniwa operacyjno-dochodzeniow
e.Przedstawione założenia reformy podstawowych jednostek Policji w najbliższych latach zostały uzgodnione jako optymalne z ekspertami, komendantami wojewódzkimi Policji i przedstawicielami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Z poważa
nadinsp. Jan Michna