Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Cichosza, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2000.05.06

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Mariana Cichosza złożonym podczas 55 posiedzenia Senatu RP w dniu 14 kwietnia 2000 r. w sprawie zasadności wprowadzenia rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego marże handlowe na importowane leki refundowane, uprzejmie informuję co następuje:

Swoboda kształtowania cen leków refundowanych ze środków publicznych w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, jest ograniczona. Obowiązujące przepisy stanowią, iż w odniesieniu do refundowanych leków wytwarzanych w kraju obowiązują ceny urzędowe i marże urzędowe, w odniesieniu do refundowanych leków importowanych marże urzędowe. Niezależnie od prowadzonych przez administrację rządową prac mających na celu ujednolicenie zasad cenotwórstwa w zakresie leków refundowanych, podjęto działania dotyczące zmiany wysokości marż handlowych w obrocie lekami refundowanymi.

Zmiany wysokości marż mają na celu zwiększenie dostępności leków refundowanych dla pacjentów (poprzez obniżki cen detalicznych), zmniejszenie wydatków Kas Chorych na refundację leków (ok. 120-140 min. w skali roku) i skierowanie zaoszczędzonych w ten sposób środków na finansowanie większej ilości usług medycznych.

Wprowadzenie proponowanych zmian wysokości marż w obrocie lekami jest uzasadnione zasadniczymi zmianami sytuacji gospodarczej kraju w stosunku do warunków, które istniały w chwili ustanowienia aktualnie obowiązujących marż.

Wysokość dotychczas obowiązującej marży hurtowej nie uległa zmianie przez cały okres transformacji polskiej gospodarki, do 1993 r. inny był tylko sposób jej naliczania. Degresywne marże detaliczne wprowadzono w 1994 r., przy czym przedziały marżowe skorygowano w 1997 r. na korzyść obrotu aptecznego. Obowiązujące marże ustalone były przy bardzo wysokiej inflacji, bardzo drogim kredycie oraz dużych zatorach płatniczych w systemie refundacji za leki, co uzasadniało ich wysokość. Obecnie finansowe warunki działania podmiotów uległy istotnemu złagodzeniu, nastąpiła stabilizacja rynku, a Kasy Chorych na bieżąco regulują swoje zobowiązania wobec aptek i szpitali.

Biorąc pod uwagę przebieg dyskusji z przedstawicielami obrotu farmaceutycznego, zarówno podczas konferencji uzgadniającej, która odbyła się w Ministerstwie Finansów, jak i w czasie obrad Sejmowej Komisji Zdrowia oraz Senackiej Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu, Minister Finansów zmienił pierwotną propozycję obniżenia urzędowej marży hurtowej z 10% na 11%. Pozwoli to na złagodzenie skutków wprowadzanych zmian marżowych.

Ponadto chciałbym poinformować Pana, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad aktualizacją cen urzędowych leków produkcji krajowej polegające na zastosowaniu tych samych wysokości marż handlowych, co w obrocie lekami importowanymi. Działania te spowodowane są koniecznością ujednolicenia wysokości marż handlowych stosowanych w całym obrocie lekami refundowanymi.

Reasumując uważam, że działania mające na celu zwiększenie dostępności pacjentów do leków, poprzez obniżkę ich ceny, należy podejmować każdorazowo, gdy istnieją ku temu warunki ekonomiczne i prawne.

Minister Finansów w dniu 31 marca 2000 r. podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania marż urzędowych oraz zasad stosowania cen w obrocie importowanymi lekami gotowymi, surowcami i szczepionkami oraz środkami antykoncepcyjnymi. obowiązuje ono od dnia 1 maja 2000 r.

Z poważaniem

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Rafał Zagórny


Spis oświadczeń, oświadczenie