Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Cichosza, złożone na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):

Warszawa, dnia 6 grudnia 1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu

Nie mogę odnieść się do poglądu Pana Senatora na temat prywatyzacji majątku państwowego. Nie da się bowiem prowadzić polemiki ze stanowiskiem, które ignoruje wszystkie przemiany gospodarcze ostatnich dziesięciu lat. Pragnę odnieść się do tego fragmentu, który podważa rzetelność wycen Telekomunikacji Polskiej S.A. i PZU S.A.

Pan Senator powołując się na sobie znanych ekspertów przedstawia kwotę 25 miliardów dolarów jako wartość TP S.A. Mam osobiście wątpliwość co do jakości ekspertyz przedstawionych Panu Senatorowi, gdyż prosty rachunek wynikający z iloczynu liczby akcji TP S.A. z bieżącą, zaokrągloną ceną notowania giełdowego 24 zł określa wartość 100% akcji Spółki na poziomie 8 mld USD. Operowanie innymi wycenami niż ta, za którą stoi realna gotowość zakupu akcji przez inwestora jest tożsame z fikcją.

W mojej opinii bardzo wysoka cena osiągnięta za 30% pakiet akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. jest wynikiem napięcia konkurencyjnego, które wytworzone zostało w trakcie procesu zaproszenia do rokowań oraz znacznej premii uzyskanej dzięki negocjacjom. W rokowaniach wzięło udział trzech zdeterminowanych inwestorów, zainteresowanych strategicznym wejściem na polski rynek. Proces zakończył się podpisaniem w dniu 5 listopada 1999 roku umowy sprzedaży 30% akcji PZU S.A. na rzecz Konsorcjum Eureko B.V. i BIG Banku Gdańskiego S.A. W dniu 10 listopada 1999 roku własność akcji została przeniesiona na nabywców, tym samym umowa została zrealizowana. W planach Ministerstwa Skarbu Państwa jest przeprowadzenie publicznej oferty sprzedaży akcji PZU S.A., tak aby trafiły one do jak najszerszej grupy inwestorów.

Emil Wąsacz


Spis oświadczeń, oświadczenie