Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Chróścikowskiego, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 49), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, dnia 22.11.1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Chróścikowskiego wygłoszone na 42 posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23 września 1999 przedstawiam stanowisko Ministerstwa Skarbu Państwa odnośnie poruszonych kwestii.

Ministerstwo Skarbu Państwa jako organ władzy wykonawczej jest zobowiązane realizować zadania wynikające z obowiązującego porządku dziennego.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz trudną sytuację ekonomiczno-finansową cukrowni rozpoczęte działania w zakresie prywatyzacji Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. oraz zbycia przez Zarządy pozostałych trzech Spółek Cukrowych pakietów 51% akcji cukrowni w określonych Grupach Regionalnych, w ramach programu restrukturyzacji regionalnej, będą kontynuowane.

Ministerstwo Skarbu państwa stoi na stanowisku, iż z uwagi na sytuację ekonomiczno-finansową wielu cukrowni niezbędne jest pilne zapewnienie środków finansowych na przeprowadzenie restrukturyzacji zadłużenia i zapewnienia finansowania skupu surowca oraz rozwoju zakładów. Środki takie może zapewnić jedynie inwestor strategiczny dysponujący odpowiednim kapitałem i doświadczeniem w branży. Zatem biorąc pod uwagę przede wszystkim interes pracowników i plantatorów buraka cukrowego, wszystkie będące w trakcie realizacji procesy prywatyzacji muszą zostać zakończone.

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa ewentualność utworzenia podmiotu, do którego zostałyby wniesione akcje cukrowni znajdujących się w trzech regionach nazwanych grupami holdingowymi, których prywatyzacja poprzez zbycie akcji Spółek Cukrowych przez Skarb Państwa, miała się rozpocząć dopiero po zakończeniu etapu restrukturyzacji regionalnej.

Zakłada się, iż w podmiocie tym znaczący pakiet akcji, na preferencyjnych warunkach, objęliby plantatorzy buraka cukrowego.

Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło działania zmierzające do wyboru doradcy, który opracuje szczegółowo koncepcję organizacji i struktury tego podmiotu. Do zadań doradcy będzie należało określenie podstaw prawnych jego utworzenia, jak również niezbędnych zmian w obowiązującym porządku prawnym. Szczególnie istotnym jest stworzenie warunków objęcia na zasadach preferencyjnych pakietów akcji przez plantatorów ponad przewidziane w dotychczasowych przepisach 15%. Doradca zostanie zobowiązany także do wykonania analizy ekonomiczno-finansowej, w tym oszacowania kosztów powołania i funkcjonowania podmiotu. Opracowany zostanie biznes plan i prognozy finansowe pozwalające określić rentowność i ekonomiczną efektywność działalności podmiotu w przyszłości oraz wskazać źródła finansowania jego rozwoju.

Raport i wnioski z przeprowadzonych przez Doradcę analiz będą stanowić merytoryczne podstawy decyzji o utworzeniu podmiotu skupiającego pozostałe pod kontrolą Skarbu państwa cukrownie.

W celu zapewnienia cukrowniom warunków umożliwiających zaciągnięcie kredytów bankowych niezbędnych do sfinansowania skupu buraków cukrowych ze zbiorów 1999 r. oraz kontynuowania produkcji cukru w kampanii 1999/2000, w dniu 2 września 1999 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia przez Agencję Rynku Rolnego poręczeń spłaty kredytów zaciąganych na skup buraków cukrowych ze zbiorów 1999 r. i przechowywanie wyprodukowanego z nich cukru.

(Uchwała Rady Ministrów Nr 70/99 z 2 września 1999 r. w sprawie udzielenia przez Agencję Rynku Rolnego poręczeń spłaty kredytów zaciąganych na skup buraków cukrowych ze zbiorów 1999 r. późn. zm.).

Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bardziej skutecznej ochrony rynku wewnętrznego przed importem cukru z zagranicy Rada Ministrów w dniu 7 września 1999 r. podjęła decyzję o podwyższeniu autonomicznej stawki celnej na cukier do poziomu konwencyjnej stawki celnej tj. do wysokości 100% minimum 450 EUR/tonę.

(Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 września 1999 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia Taryfy celnej; Dziennik Ustaw Nr 74, poz. 827).

Z poważaniem

Emil Wąsacz


Spis oświadczeń, oświadczenie