Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Chróścikowskiego wygłoszone na 23. posiedzeniu
Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27):Warszawa, dnia 10.12.1998 r.
Pan
Andrzej Chronowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W związku z oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Chróścikowskiego z dnia 18 listopada 1998 r., przesłanym Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przez Dyrektora Sekretariatu Prezesa Rady Ministrów z prośbą o ustosunkowanie się do treści ww. wystąpienia, przedstawiam poniżej stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Rozmowy rządu z przedstawicielami trzech rolniczych central związkowych (NSZZ RI "Solidarność", ZZR "Samoobrona", KZRKiOR) rozpoczęły się od spotkania Premiera z przewodniczącymi tych związków w dniu 16 lipca br. Odbyło się ono na wniosek strony związkowej.
11 sierpnia br. doszło do spotkania Wiceprezesa Rady Ministrów Pana Janusza Tomaszewskiego z trzema przewodniczącymi. Efektem rozmów było powołanie siedmiu rządowo-związkowych zespołów roboczych, które miały na celu rozpatrzenie najistotniejszych, zdaniem związkowców, problemów występujących aktualnie w rolnictwie. Do grudnia br. odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej kilkanaście spotkań tych zespołów, które zostały zobowiązane do wypracowania wniosków oraz spisania ewentualnych rozbieżności.
Strona związkowa w trakcie trwania rozmów kwestionowała kompetencje osób biorących w nich udział, a zwłaszcza brak pełnomocnictw do podejmowania konkretnych decyzji. W związku z tym strona związkowa wystąpiła do Kancelarii Premiera o zorganizowanie spotkania z udziałem Prezesa Rady Ministrów.
Na dzień 13 listopada br. zgodnie z poleceniem Premiera zostało zwołane plenarne posiedzenie reprezentantów strony rządowej z przedstawicielami strony związkowej w celu omówienia stanu zaawansowania rozmów oraz wypracowania dalszych form współpracy. Niestety, strona związkowa nie przystąpiła do dyskusji, wyrażając niezadowolenie z powodu nieobecności premiera, co w efekcie spowodowało zerwanie rozmów.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podtrzymała swoje stanowisko i upoważniła ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej wraz z właściwymi ministrami do zwołania kolejnego spotkania plenarnego ze związkowcami, biorącymi udział w rozmowach.
Spotkanie takie odbyło się w dniu 4 grudnia 1998 r. Ustalono, iż należy podsumować efekty dotychczasowych rozmów oraz przygotować materiały, które staną się podstawą do rozmów z Premierem na spotkaniu, które zostanie zorganizowane w ciągu dwóch tygodni.
Z poważaniem
Andrzej Łuszczewski