Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Krystyny Czuby i Jana Chojnowskiego, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, 2000.09.21

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 11 sierpnia 2000 roku nr AG/043/269/2000/IV dotyczące zajęcia przez Ministra Skarbu Państwa stanowiska odnośnie oświadczeń złożonych przez senatorów Jana Chojnowskiego i Krystynę Czubę uprzejmie informuję, że zwróciłem się w tej sprawie do Pana Feliksa Klimczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestiach poruszanych w oświadczeniach, którymi, wg kompetencji zajmuje się MRiRW, w szczególności dotyczących sytuacji w polskim gorzelnictwie i drożdżownictwie, jak również wykorzystania spirytusu do paliw. Pozwalam sobie przesłać Pani Marszałek kopię udzielonej przez MRiRW odpowiedzi.

W uzupełnieniu uprzejmie informuję, że Minister Skarbu Państwa wykonuje, w imieniu Skarbu Państwa prawa z akcji 16 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i pełni funkcję organu założycielskiego w stosunku do 5 przedsiębiorstw państwowych sektora przemysłu spirytusowego. W strukturach trzech spółek, tzn. Destylarni "Polmos" S.A. w Krakowie, MWWiD "Polmos" S.A. w Józefowie oraz LZPSiD "Polmos" S.A. w Lublinie funkcjonują drożdżownie będące spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100-procentowym udziałem jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W chwili obecnej MSP wystosowało zaproszenia do rokowań w sprawie nabycia akcji wszystkich trzech spółek.

Jednocześnie informuję, że pozostałe, funkcjonujące w kraju drożdżownie, jak również gorzelnie są przedsiębiorstwami prywatnymi, bądź też dzierżawionymi, na których działalność Minister Skarbu Państwa nie ma wpływu, w związku z czym nie jest możliwe podejmowanie z mojej strony działań zmierzających do odbudowy polskiego przemysłu drożdżowego i gorzelnianego.

Natomiast w kwestii dodawania spirytusu do paliw uważam, że jest to jedna z najważniejszych spraw, od rozwiązania której zależy dalszy byt przedsiębiorstw spirytusowych produkujących spirytus odwodniony (np. Polmos Kutno S.A., Akwawit S.A. w Lesznie), jak równie gorzelni i rolników - dostawców ziemniaków i zboża.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

Warszawa, 2000-09-14

Departament Nadzoru
i Prywatyzacji I
Ministerstwa Skarbu
Państwa

W odpowiedzi na pismo z dnia 28 sierpnia 2000 r., znak MSP/DNiP I/6005/00 dotyczące oświadczeń złożonych przez senatorów Krystynę Czubę i Jana Chojnowskiego dotyczących sytuacji w polskim gorzelnictwie i drożdżownictwie oraz wykorzystania spirytusu do paliw uprzejmie wyjaśniamy, że:

1.) Ze względu na zmiany w strukturze spożycia napojów alkoholowych - spadek spożycia napojów wysokoprocentowych na rzecz piwa i wina (m.in. w wyniku realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości), ograniczony popyt na spirytus surowy spowodował spadek jego produkcji do poziomu 167,2 mln l w 1999 r. (zał.). Skutkiem tego w 1999 r. na 938 gorzelni rolniczych produkcję podjęło 444. W związku z powyższym jako szczególnie rozwojowy kierunek zagospodarowania etanolu pochodzenia rolniczego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznało produkcję benzyn z dodatkiem spirytusu.

Między innymi w wyniku wystąpień Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia rozszerzającego dotychczas obowiązującą ulgę w akcyzie dla benzyn z tytułu dodawania etanolu odwodnionego o ulgę wynikającą z dodatku produkowanego na bazie krajowego spirytusu rolniczego eteru etylo-tert-butylowego (EETB).

Pozwoli to na zahamowanie tendencji spadkowych w zużyciu etanolu jako dodatku do paliw (zał.), głównie poprzez uniknięcie związanych z dodawaniem etanolu odwodnionego niedogodności technologicznych tj. podniesienia prężności benzyn i higroskopijności etanolu odwodnionego.

Spirytus rolniczy, w zależności od cen surowców, produkowany jest w różnych proporcjach głównie ze zboża, ziemniaków i melasu (zał.). Zwiększenie zużycia melasu do produkcji spirytusu przez gorzelnie rolnicze spowodowało zwiększenie zużycia tego surowca z 20 tys. ton w `95 r. do 107 tys. ton w `99 r. (zał.).

Zwiększone zużycie melasu nie ma bezpośredniego przełożenia na produkcję drożdży paszowych ponieważ produkcja ta wiąże się z poniesieniem znacznych nakładów inwestycyjnych (wirówki, suszarki bębnowe) oraz, w celu uniknięcia kosztów energetycznych, powtórnego wykorzystania pary technologicznej. Warunki te, przy obecnej koniunkturze w branży spirytusowej mogą być spełnione jedynie w gorzelniach przemysłowych takich jako gorzelnia przy Cukrowni Chełmża S.A.

Te same uwarunkowania wpływają na decyzje co do podjęcia produkcji drożdży paszowych przez inne zakłady (m.in. browary), w których ubocznym produktem jest brzeczka pofermentacyjna.

2.) W 1999 r. głównymi producentami drożdży były:

 

prod. na kraj

tys. ton

eksport

tys. ton

% rynku

Śląska Fabryka Drożdży w Wołczynie

23 601

361

34

Kaszubska Wytwórnia Drożdży
w Maszewie Lęborskim

10 100

 

15

Pomorska Fabryka Drożdży w Tczewie

7 442

11

 

Wytwórnia Drożdży w Kętrzynie

4 000

6

 

Krakowskie PPS Polmos w Bierzanowie Kraków

4 560

 

7

Lubelskie ZPS

5 458

1 750

9

Mazowiecka Wytwórnia Drożdżyw Józefowie

7 531

 

11

Kombinat Rolniczo-Przemysłowy w Niechcicach

5 000

 

7

Razem

   

67 6922 111

Eksport - 2111 tys. ton jest ukierunkowany na "wschód" m.in. Białoruś, Ukraina, Rosja.

Jednocześnie w tym okresie zrealizowano import wynoszący 4175 tj. niecałe 5,9% produkcji krajowej. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi produkcja drożdży piekarskich od trzech lat kształtuje się na stałym poziomie i wynosi: 1997 r. - 67 550 tys. ton, 1998 r. - 70 178 tys. ton, 1999 r. - 68 527 tys. ton, co w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie rynku krajowego.

Z poważaniem

Dyrektor Departamentu

Dr Piotr J. Zaprzałek


Spis oświadczeń, oświadczenie