Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekazał odpowiedź na oświadczenia senator Anny Boguckiej-Skowrońskiej, złożone na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):
Warszawa, 1999-10-13
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na Pani wystąpienie z dnia 30 września 1999 r., znak: DT-043-365/99/IV, dotyczące dwóch oświadczeń złożonych przez senator Annę Bogucką-Skowrońską w dniu 23 września br. w sprawie wspierania środkami budżetu państwa na 1999 r. lokalnych programów restrukturyzacyjnych, pragnę poinformować Panią Marszałek, iż wydane w tej sprawie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1999 r
. (Dz. U. Nr 72, poz. 808) ma na celu wsparcie środkami budżetu państwa działań podejmowanych w nowopowstałych województwach, w których jednocześnie wyrażono wolę kontynuowania strategii wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.Podstawą wydania przedmiotowego rozporządzenia Rady Ministrów były zarówno wymienione w załączniku nr 2 strategie, jak i dodatkowe kryteria, które Rada Ministrów zdecydowała się uwzględnić przy określaniu obszarów wsparcia środkami rezerwy budżetowej.
Ze względu na to, że rok 1999 traktowany jest jako przejściowy, w którym dokonuje się zmiana podziału administracyjnego kraju, a jednocześnie kontynuowane są działania podjęte jeszcze przed wejściem w życie reformy administracyjnej, przygotowany przez resort pracy projekt rozpor
ządzenia bazował na programach - strategiach realizowanych przed 1999 r. Wymienione w załączniku nr 2 ww. rozporządzenia powiaty Polski Północnej zostały wyłonione w oparciu o mocno akcentowany w tym regionie problem bezrobocia popegeerowskiego. We wszystkich strategiach wojewódzkich Polski Północnej priorytetem było przeciwdziałanie bezrobociu na terenach popegeerowskich. Dlatego też, rozdzielając środki rezerwy na wspieranie lokalnych programów restrukturyzacyjnych Rada Ministrów postanowiła objąć wsparciem powiaty popegeerowskie. Skonstruowany został wskaźnik, określający "pegeerowskość" poszczególnych powiatów w województwach Polski Północnej. Wskaźnik określający powiat popegeerowski opracowano w odniesieniu do danych agregowanych na poziomie gminy:- Udział gospodarstw domowych, których podstawowym źródłem utrzymania było rolnictwo uspołecznione w ogólnej liczbie gospodarstw domowych (1988).
- Udział czynnych zawodowo w rolnictwie indywidualnym w czynnych zawodowo w rolnictwie ogółem (1988).
- Odsetek użytków rolnych w rolnictwie indywidualnym w ogóle użytków rolnych (1988).
- Stosunek liczby bezrobotnych do ogółu ludności w wieku produkcyjnym (XII 1992).
Za powiaty popegeerowskie uznane zostały te, które otrzymały najwyższe wartości wymienionych wskaźników. W przypadku powiatów grodzkich: słupskiego i koszalińskiego wskaźniki te są niższe od średniej krajowej. Wobec powyższego ww. powiaty nie mogły zostać uznane za "popegeerowskie", a tym samym nie zostały uwzględnione w przedmiotowym rozporządzeniu.
Z poważaniem
Podsekretarz Stanu
Grażyna Gęsicka