Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Bielawskiego, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):

Warszawa, dnia 14.02.2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie Senatora Janusza Bielawskiego złożone podczas 73 posiedzenia Senatu RP w dniu 11 stycznia, dotyczące planów restrukturyzacji Kliniki Dermatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, uprzejmie proszę o przyjęcie wyjaśnień.

Od roku 1999 realizowane są Programy Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia, których celem jest wsparcie finansowe restrukturyzujących się zakładów opieki zdrowotnej.

Dzięki realizacji programu w roku 2000 po raz pierwszy dokonano swoistego "remanentu" organizacji ochrony zdrowia. Uwzględnia on nie tylko obecny stan systemu ale także plany na przyszłość, perspektywy rozwoju zakładów opieki zdrowotnej, efektywność zarządzania zasobami, a także parametry epidemiologiczne i demograficzne.

Diagnoza obecnego stanu organizacji ochrony zdrowia pokazuje w wielu miejscach kraju istotny rozdźwięk pomiędzy potrzebami zdrowotnymi społeczeństwa, a rodzajem i zakresem oferowanych usług.

Przeprowadzone analizy sytuacji Szpitala Klinicznego nr 1 wyraźnie wskazują na konieczność podjęcia działań restrukturyzacyjnych, które pozwolą z jednej strony dostosować strukturę Szpitala do potrzeb społeczności lokalnej i możliwości płatników, a z drugiej strony - pozwolą najefektywniej wykorzystać wszystkie zasoby, tzn. racjonalizować koszty świadczeń, zwiększać ich dostępność i polepszać ich jakość.

Z zebranych informacji wynika, że Szpital osiągnął ujemny wynik finansowy, który na koniec roku 2000 kształtował się na poziomie ok. 25 mln zł. Wykorzystanie łóżek w latach 1998-2000 na Oddziale Dermatologii i Wenerologii uległo zmniejszeniu z 87,1% w 1998 roku do 78,4% w 2000 roku (w 1999 wynosiło 70,4%) pomimo zmniejszenia liczby łóżek do 71 w 2000 roku. Liczba pacjentów utrzymuje się na stałym poziomie, skróceniu uległ natomiast czas pobytu pacjenta z 22,4 dnia w roku 1998 do 14,4 dnia w roku 2000.

Dane te uzasadniają podjęcie efektywnych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej jednostki. Ministerstwo Zdrowia obecnie przeprowadza analizę projektu programu naprawczego Szpitala. Rozważane są różne formy restrukturyzacji.

Pragnę zauważyć, że wszelkie działania restrukturyzacyjne, jak zwykle będą podejmowane przy zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego, tak aby nie nastąpiło pogorszenie jakości, ani dostępności do świadczeń. Ministerstwo Zdrowia bierze także pod uwagę fakt, że Klinika i Katedra Dermatologii i Wenerologii jest wysoko oceniana zarówno przez władze uczelni jak i środowisko medyczne.

Ewentualna decyzja o zmniejszeniu liczy łóżek w Klinice Dermatologii będzie skonsultowana z Rektorem Akademii Medycznej, który uwzględni swoje potrzeby dydaktyczne oraz zapotrzebowanie na tego rodzaju świadczenia zdrowotne.

Jednocześnie pragnę nadmienić, że na świecie odchodzi się od leczenia dermatologicznego w systemie lecznictwa zamkniętego - leczenie odbywa się w systemie ambulatoryjnym albo na oddziałach dziennych, co znacznie obniża koszty.

Co się zaś tyczy kwestii wysokości kontraktu zawartego z Kasą Chorych, Ministerstwo Zdrowia nie może wpływać na proces negocjacji z Kasą, jak również na warunki kontraktu. Zdanych przesyłanych na bieżąco przez Szpital wynika, że wartość kontraktu na 2001 rok będzie niższa niż w roku poprzednim. Spowoduje to oczywiście dalsze pogorszenie sytuacji finansowej jednostki, co dodatkowo uzasadnia niezbędność podjęcia w Szpitalu działań naprawczych.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala


Spis oświadczeń, oświadczenie