Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):

Warszawa, dnia 28.X. 1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Janusza Bielawskiego podczas 42 posiedzenia Senatu RP w dniu 23 września 1999 roku uprzejmie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 listopada 1998 roku w sprawie wykazu wysokospecjalistycznych procedur medycznych finansowanych z budżetu państwa oraz zasad i trybu udzielania tych świadczeń - implanty kręgosłupa wymienione w załączniku do cytowanego rozporządzenia pod literą B pkt 6 finansowane są z budżetu państwa i udzielane pacjentom na podstawie skierowania właściwego lekarza specjalisty w zakładach opieki zdrowotnej, z którymi Minister Zdrowia zawarł odpowiednią umowę.

Wnioski o podpisanie umowy na finansowanie implantów kręgosłupowych złożyło 60 zakładów opieki zdrowotnej na łączną liczbę około 6000 implantów. Natomiast Ministerstwo Zdrowia w roku 1999 przyjmując cenę jednostkową implantu 3000,00 zł może sfinansować w skali kraju 2000 implantów.

W celu dokonania właściwego wyboru zakładów opieki zdrowotnej, które będą wykonywać zabiegi stabilizacji kręgosłupa z użyciem implantów powołany został Zespół w składzie:

1. Paweł Jakubek - Dyrektor Departamentu Świadczeń Zdrowotnych

2. Krystyna Dudzińska - Wicedyrektor Departamentu Świadczeń Zdrowotnych

3. Małgorzata Drab - Główny Specjalista w Departamencie Świadczeń Zdrowotnych

4. Prof. dr hab. Tomasz Trojanowski - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Neurochirurgii

5. Prof. dr hab. Andrzej Górecki - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ortopedii

6. Dr Paweł Baranowski - Klinika Urazów Układu Nerwowego CMKP w Konstancinie.

Zespół opracował następujące kryteria wyboru zakładów opieki zdrowotnej:

1. Kryterium historyczne

1) wykonanie w roku poprzedzającym przynajmniej 10 zbiegów dla stabilizacji pourazowych

2) wykonanie w roku poprzedzającym przynajmniej 20 zabiegów w przypadku nowotworów i dyskopatii

3) wykonanie przynajmniej 50 zabiegów w przypadku skolioz.

2 Wyposażenie zakładu

1) rentgen śródoperacyjny

2) Oddział Intensywnej Opieki Medycznej

3) Zakład Rehabilitacji - zwłaszcza w przypadku urazów z powikłaniami neurologicznymi.

3. Kadra specjalistyczna

1) przynajmniej 2 specjalistów samodzielnie wykonujących zabiegi.

4. Kryteria epidemiologiczne

1) lista oczekujących w przypadku skolioz

2) Epidemiologia historyczna w przypadku urazów.

Kierując się powyższymi kryteriami oraz mając na względzie równomierny dostęp pacjentów do tych świadczeń na obszarze kraju Zespół dokonał podziału ogólnej liczby implantów, przy czym 10% implantów kręgosłupowych przyznano dla jednostek resortowych i pozostawiono niewielką rezerwę z uwagi na fakt wszczepiania implantów po 1 stycznia 1999 roku przez zakłady opieki zdrowotnej, z którymi umowa nie została zawarta, celem zabezpieczenia ewentualnych uzasadnionych interwencji.

Szczegółowy rozdział implanatów kręgosłupowych w załączeniu.

Wobec powyższego uprzejmie informuję, że Ministerstwo Zdrowia czyniło wszelkie starania, aby rozdział implantów był merytorycznie właściwy i zasadny. Jednak należy zaznaczyć, że bieżący rok jest pierwszym rokiem wdrażania nowego systemu finansowania opieki zdrowotnej, a środki finansowe na ten cel w budżecie państwa ograniczone. Stąd też jeżeli podjęte decyzje dot. rozdziału wysokospecjalistycznych procedur medycznych wymagają ze względów merytorycznych zmiany, to na pewno będą korygowane. Wyrazem tego jest renegocjowanie wcześniej zawartych umów.

Propozycja Pana Senatora dotycząca udziału w Zespole dokonującym rozdziału wysokospecjalistycznych procedur przedstawicieli ośrodków, które wykonały powyżej siedmiuset tego typu operacji jest do przyjęcia.

Z poważaniem

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie