Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Antoszewskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, 17.01.2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Zbigniewa Antoszewskiego na 70 posiedzeniu Senatu w dniu 7 grudnia 2000 roku, przekazanym przy piśmie z dnia 13 grudnia 2000 roku, znak: AG/043/470/2000/IV, w sprawie możliwości stworzenia programu prorodzinnego dotyczącego zapłodnienia in vitro, uprzejmie informuję:

Naturalnym prawem człowieka jest chęć posiadania potomstwa. Niemożność zajścia w ciążę będącą wynikiem niepłodności lub ograniczenia płodności jednego lub obojga małżonków lub partnerów znajdujących się w utrwalonym związku nazywana jest niepłodnością małżeńską.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, jednostkę tą rozpoznaje się przy braku ciąży, po okresie roku regularnego współżycia, bez stosowania żadnych metod zapobiegania ciąży. Ze względu na to, że niemożność posiadania potomstwa narusza zasadę zdrowia fizycznego i psychicznego (Definicja zdrowia WHO - "Zdrowie jest stanem pełnej wydolności fizycznej, psychicznej i społecznej a nie tylko brakiem choroby lub kalectwa /niepełnosprawności/)", niepłodność małżeńską należy traktować jako chorobę, a ze wzglądu na skalę problemu, również, jako chorobę społeczną.

Dynamiczny postęp nauk medycznych, wdrożenie nowych technik leczenia niepłodności, metod diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych w okresie ciąży, wzbudziło zainteresowanie pewnymi aspektami rozrodu człowieka i związanymi z nimi problemami etycznymi.

Z tego też względu zasadne jest prowadzenie działań zgodnych z wiedzą medyczną i zasadami deontologii lekarskiej, mających na celu wyleczenie choroby, jaką jest niemożność uzyskania potomstwa.

Przyjęty w dniu 3 listopada 1999 roku przez Radę Ministrów "Program Polityki Prorodzinnej Państwa" (przygotowany przez Międzyresortowy Zespół do Spraw Opracowania Polityki Prorodzinnej Państwa), zakłada, że jednym z nadrzędnych, długofalowych celów polityki prorodzinnej jest tworzenie warunków do pełnego rozwoju i funkcjonowania rodziny poprzez wspomaganie jej we wszystkich fazach rozwoju.

Dla realizacji wytyczonych celów został opracowany "Harmonogram realizacji zadań", w kierunkach: kształtowanie procesów demograficznych, poprawa kondycji finansowej rodzin, poprawa warunków mieszkaniowych oraz wychowanie młodego pokolenia. Realizacja zadań zapisanych w harmonogramie określona została na lata 2000-2010.

W chwili obecnej w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad opracowaniem założeń do "Programu rozpoznawania i leczenia niepłodności wśród kobiet i mężczyzn". Minister Zdrowia rozważa możliwość opracowania takiego Programu i ewentualnego jego przyjęcia do realizacji jeszcze w roku bieżącym.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala


Spis oświadczeń, oświadczenie