Spis oświadczeń, oświadczenie


Informacje w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Antoszewskiego, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:

Warszawa, 2000.12.07

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Antoszewskiego złożonym podczas 68. posiedzenia Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 roku, w oparciu o wyjaśnienia Zarządu PKP, uprzejmie przekazuję informacje o obowiązujących podstawach prawnych w zakresie uprawnień pracowników PKP do przejazdów koleją.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. Nr 54, poz. 254 z późn. zm.) wydane zostało zarządzenie nr 77 Zarządu PKP z dnia 20 lipca 1999 roku w sprawie uprawnień pracowników PKP, emerytów i rencistów oraz niektórych członków ich rodzin do przejazdów kolejami.

W myśl postanowień §3 ww. zarządzenia pracownicy, emeryci i niektórzy członkowie ich rodzin są uprawnieni do dowolnej liczby bezpłatnych przejazdów w określonej klasie wszystkimi pociągami pasażerskimi, jak również kolejami liniowymi kabinowymi i liniowo-terenowymi. Na przejazd w pociągach, oznaczonych jako pociąg z dopłatą (ekspresowy, InterCity, EuroCity lub inny z dopłatą), jak i kolejami liniowymi kabinowymi, wymagane jest uiszczenie dopłaty określonej w taryfie. Dokumentem przejazdowym jest odpowiednia legitymacja pracownika, emeryta, rencisty, członka rodziny), opatrzona znaczkiem ważnym na dany rok kalendarzowy.

Zgodnie z §4 ww. zarządzenia, pracownikom, do których stosuje się przepisy Ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zaszeregowanym co najmniej do 9 grupy wynagrodzenia zasadniczego przysługuje prawo do przejazdów w klasie dowolnej; zaszeregowanym od grupy 1 - 8 - w klasie drugiej. Emeryci i renciści kolejowi mają prawo do przejazdów w klasie, która przysługiwała im w dniu rozwiązania stosunku pracy. Członkowie rodzin pracowników, emerytów i rencistów mają prawo do przejazdów w klasie, która przysługuje pracownikom, emerytom i rencistom z racji których nabyli uprawnienia do przejazdów koleją.

Przejazd na podstawie legitymacji kolejowej jest traktowany na równi z przejazdem na podstawie innych dokumentów przejazdowych, np. biletu, książki inwalidy wojennego-wojskowego I grupy, dokumentu stwierdzającego wiek dziecka (w przypadku dziecka do lat 4).

Zarządzenie nr 77 Zarządu PKP, o którym mowa wyżej, nie ogranicza kolejarzom posiadającym uprawnienia do przejazdu w klasie dowolnej, dostępności do przejazdu w wagonach klasy pierwszej lub w określonych relacjach. Wobec powyższego, konduktorzy nie mają podstaw do stawiania odrębnych wymagań podróżnym, w tym kolejarzom wracającym z pracy, jadącym na podstawie legitymacji kolejowej.

W celu usprawnienia komunikacji na odcinku Warszawa Wschodnia - Łódź Fabryczna, od zmiany rozkładu jazdy 2000/2001 wprowadzono cykliczny ruch pociągów pospiesznych:

- odjazdy z Łodzi Fabrycznej w godz. 5.40 do 19.40 - co 1 godzinę,

- odjazdy z Warszawy w godz. 5.10 do 21.10 - co 1 godzinę.

Według zapewnień Zarządu PKP, w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone wzmocnione kontrole dokumentów przejazdowych w pociągach, które wyeliminują ewentualne przypadki niewłaściwego korzystania z przyznanych uprawnień przejazdowych. Rozważona również będzie możliwość wprowadzenia w niektórych pociągach rezerwacji miejsc.

Z poważaniem

Jerzy Widzyk


Spis oświadczeń, oświadczenie