Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Antoszewskiego, złożonym na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Minister Spraw Zagranicznych:

Warszawa, dnia 13 marca 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Antoszewskiego uprzejmie informuję, że:

1. Pan Jerzy Buzek, Prezes Rady Ministrów RP, powołał zarządzeniem Nr 38 z dnia 7 lipca 1999 r. Zespół ds. opiniowania wniosków organizacji społecznych dotyczących uzyskiwania środków finansowych z Funduszu na Rzecz Ofiar Prześladowań Hitlerowskich. Przewodniczącym Zespołu został p. Mirosław Koźlakiewicz, Sekretarz Stanu - Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, a w jego skład weszli przedstawiciele resortów spraw zagranicznych, sprawiedliwości, finansów oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obsługę prac Zespołu, z uwagi na konieczność prowadzenia korespondencji z Zarządcą Funduszu, którym jest brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

2. W okresie od dnia 7 lipca do 15 października 1999 r., do Sekretarza Zespołu, p. J. Wereszczyńskiego, Radcy Ministra w MSZ, wpłynęło łącznie 65 wniosków organizacji społecznych spełniających określone w dokumentach konstytuujących Fundusz, kryteria formalne. Wnioski te opiewały na kwotę ponad 7 milionów USD. Ponadto, do Sekretarza Zespołu wpłynęło ponad 700 wniosków nie spełniających wymogów formalnych, a złożonych przez indywidualne osoby.

3. W dniach 25 października 1999 r. oraz 22 listopada 1999 r. odbyły się posiedzenia Zespołu, który rozpatrzył wszystkie wnioski złożone przez organizacje społeczne. Wśród wniosków znajdowały się zarówno wnioski złożone przez zarządy główne poszczególnych organizacji jak i przez oddziały terenowe. Uwzględniając zainteresowanie poszczególnych oddziałów i ich aktywność w zdobywaniu środków finansowych na pomoc osobom potrzebującym, Zespół postanowił przyznać środki finansowe zarządom głównym z zaznaczeniem, iż z przyznanych funduszu powinny zostać sfinansowane, w stopniu proporcjonalnym do przyznanych pieniędzy, projekty zgłoszone przez oddziały terenowe. Przed przystąpieniem do wnikliwej analizy nadesłanych wniosków Zespół przyjął następujące kryteria decydujące o przydziale środków pomocowych.

a) finansowanie projektów zorientowanych przede wszystkim na pomoc zdrowotną dla podopiecznych,

b) zakres dotychczas udzielanej pomocy organizowanej przez organizacje,

c) zdolności organizacyjne,

d) liczba członków.

Ponadto, Zespół kierując się jako kryterium pomocniczym, zasadą reprezentatywności, starał się zapewnić, aby pomoc ze środków finansowych funduszu obejmowała, w miarę możliwości, obywateli polskich ze wszystkich kategorii osób poszkodowanych przez III Rzeszę.

4. W wyniku dogłębnej analizy nadesłanych wniosków Zespół postanowił podzielić kwotę 366 615 USD pomiędzy 16 organizacji pozarządowych, wśród których znalazł się również Związek Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej.

5. Zespół upoważnił Sekretarza Zespołu do przekazania Zarządcy Funduszu szczegółowych informacji dotyczących zarówno samych organizacji pozarządowych jak i projektów przez nie przygotowanych. Informacje te zostały przekazane do Zarządcy Funduszu w dniu 23 listopada 1999 r.

6. W wyniku otrzymanego w dniu 11 stycznia 2000 r. przez Ministra M. Koźlakiewicza, Przewodniczącego Zespołu, pisma brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, w którym Zarządca Funduszu poprosił o dodatkowe informacje dotyczące dwóch spośród 16 organizacji społecznych, które znalazły się na liście beneficjentów Funduszu, nastąpiło nieznaczne opóźnienie w uruchomieniu środków finansowych znajdujących się w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.

7. Mając na względzie fakt, iż w marcu 2000 r. upływa 30-dniowy termin zgłaszania uwag przez pozostałe państwa biorące udział w pracach Funduszu, należy mieć nadzieję, iż w najbliższym czasie środki finansowe znajdujące się w dyspozycji Funduszu zostaną przekazane do wskazanych przez Zespół polskich organizacji społecznych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż brak formalnej odpowiedzi na wniosek złożony zarówno przez Związek Wysiedlonych Ziemi Łódzkiej jak i pozostałe organizacje społeczne wynika z faktu, iż dotychczas nie został zakończony, wymagany postanowieniami dokumentów konstytuujących Fundusz, formalny etap zatwierdzania wniosków. Z tego też powodu żadna z 16 organizacji, którym udzielenie pomocy finansowej ze środków Funduszu zostało zaproponowane przez Zespół, nie została formalnie poinformowana o wysokości przyznanego wsparcia finansowego.

Mam głęboką nadzieję, iż w niedługim czasie Zespół będzie mógł podać do publicznej wiadomości nie tylko pełną listę organizacji, które otrzymają pomoc finansową z Funduszu na Rzecz Ofiar Prześladowań Hitlerowskich, ale także wysokość tej pomocy.

Łączę wyrazy szacunku

Bronisław Geremek


Spis oświadczeń, oświadczenie